REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Rosj. MSZ: doniesienia o Rosjanach poległych na Ukrainie to propaganda

Rosj. MSZ: doniesienia o Rosjanach poległych na Ukrainie to propaganda

-

Doniesienia o Rosjanach, którzy zginęli na Ukrainie, to wynik ukraińskiej propagandy, by pokazać jakoby Rosja uczestniczyła w konflikcie – powiedział w czwartek na konferencji prasowej rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

Rosyjski żołnierz w Doniecku na Ukrainie fot.STR/EPA
Rosyjski żołnierz w Doniecku na Ukrainie fot.STR/EPA

REKLAMA

Łukaszewicz odpowiadał ukraińskiemu dziennikarzowi, który spytał, czy rosyjski MSZ dysponuje informacją o tym, ilu obywateli Federacji Rosyjskiej zginęło w Donbasie (Donieckim Zagłębiu Węglowym).

“Nie znam takiej statystyki i sądzę, że to, najpewniej, ukraińska propaganda, według której to my walczymy po stronie pospolitego ruszenia” – powiedział Łukaszewicz. “To całkiem nie tak” – zaznaczył. Pospolitym ruszeniem Rosjanie nazywają prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie, przeciwko którym władze w Kijowie prowadzą z przerwami działania zbrojne.

Zachód wielokrotnie apelował do Rosji o wpłynięcie na separatystów i umocnienie kontroli granic, przez które na Ukrainę trafia rosyjska broń i ochotnicy.

Rosyjska niezależna “Nowaja Gazieta” powiadomiła, że od dłuższego czasu nie może się dowiedzieć, co stało się z około 30 obywatelami Rosji, którzy zginęli 26 maja w trakcie walk o lotnisko w Doniecku i w rejonie Słowiańska. Gazeta pisze, że “o ich śmierci nie informowało żadne oficjalne rosyjskie medium, a pogrzeby zabitych, których ciała prywatnie przewieziono przez granicę do Rostowa nad Donem, przekształciły się w tajną specoperację”.

“Nowaja Gazieta” pisze, że w sprawie Rosjan poległych na wschodniej Ukrainie zwracała się – bezskutecznie – do rosyjskich instytucji: MSZ-u, Służby Granicznej, Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Prokuratury Generalnej i Komitetu Śledczego. Niektóre z tych instytucji oznajmiły, że poruszona kwestia nie wchodzi w zakres ich kompetencji.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks