REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRasmussen nie widzi dla NATO roli do odegrania w Iraku

Rasmussen nie widzi dla NATO roli do odegrania w Iraku

-

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział w czwartek w Madrycie, że nie widzi dla Sojuszu roli w Iraku, gdzie sunniccy islamiści prowadzą ofensywę przeciwko siłom rządowym na północy kraju.

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen fot.Olivier Hoslet/EPA
Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen fot.Olivier Hoslet/EPA

REKLAMA

Podkreślił, że NATO nie ma planów zaangażowania militarnego w Iraku ani nie ma mandatu; nie istnieje też potrzeba takiego działania.

“Nie widzę roli dla NATO w Iraku, lecz bacznie obserwujemy sytuację i apelujemy do wszystkich stron konfliktu, aby położyć kres przemocy” – dodał.

Rasmussen zaapelował o szybkie uwolnienie 49 tureckich obywateli uprowadzonych w środę z tureckiego konsulatu w Mosulu przez rebeliantów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).

“Ostro potępiam wzięcie zakładników. Apeluję do porywaczy, aby niezwłocznie ich uwolnili” – oznajmił na konferencji prasowej w Madrycie, wspólnej z hiszpańskim ministrem spraw zagranicznych Jose Manuelem Garcią Margallo.

Interwencję swego kraju w Iraku wykluczył w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague. Wypowiadając się dla BBC dodał jednak, że nie jest wykluczona pomoc humanitarna dla Iraku. Wyraził też opinię, że pogarszającą się sytuacją militarną w tym kraju powinny się zająć miejscowe władze.

W środę późnym wieczorem w Brukseli odbyło się na wniosek Turcji nadzwyczajne informacyjne posiedzenie NATO w celu przedyskutowania sytuacji w Mosulu, gdzie uprowadzono obywateli Turcji, w tym konsula generalnego. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2118941078 views

REKLAMA

2118941176 views

REKLAMA

REKLAMA

2120737532 views

REKLAMA

2118941250 views

REKLAMA

2118941311 views

REKLAMA

2118941364 views