REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRasmussen domaga się uwolnienia Turków porwanych w Iraku

Rasmussen domaga się uwolnienia Turków porwanych w Iraku

-

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował w poniedziałek w Ankarze o natychmiastowe uwolnienie pracowników konsulatu Turcji, którzy w ubiegłym tygodniu zostali porwani przez islamistycznych bojowników w mieście Mosul na północy Iraku.

Sekretarz generally NATO Anders Fogh Rasmussen for/Olivier Hoslet/EPA
Sekretarz generally NATO Anders Fogh Rasmussen for/Olivier Hoslet/EPA

REKLAMA

“Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy niebezpieczną sytuację w Iraku i potępiamy niedopuszczalny atak na turecki konsulat w Mosulu. Chcemy, by wszyscy tureccy zakładnicy zostali uwolnieni i byli bezpieczni” – oświadczył szef Sojuszu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z szefem tureckiej dyplomacji Ahmetem Davutoglu.

O uprowadzenie łącznie 49 osób, w tym tureckiego konsula, trojga dzieci i członków tureckich służb specjalnych, podejrzani są rebelianci z sunnickiego ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zakładnicy są cali i zdrowi, a władze podejmują wszelkie wysiłki w celu ich uwolnienia. Władze w Ankarze zagroziły “najsurowszą reakcją”, jeśli komukolwiek z uprowadzonych obywateli tureckich stanie się krzywda.

W czwartek bojownicy ISIL wypuścili 31 Turków uprowadzonych dwa dni wcześniej; byli to kierowcy ciężarówek cystern z olejem dla elektrowni w Mosulu.

Sunnici z ISIL od początku ubiegłego tygodnia prowadzą w północno-wschodnim Iraku ofensywę przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi w Bagdadzie, dążąc do utworzenia na pograniczu iracko-syryjskim islamistycznego państwa. Agencja Reutera zauważa, że rebelia u dwóch sąsiadów Turcji zagraża jej samej. Przypomina, że w Syrii bojownicy ISIL kontrolują obszary przy tureckiej granicy.

W czwartek Rasmussen powiedział, że nie widzi dla Sojuszu roli w Iraku; podkreślił też, że NATO nie ma planów zaangażowania militarnego w Iraku ani pozwalającego na to mandatu.

Turcja ma drugie pod względem liczebności siły zbrojne spośród krajów członkowskich NATO. Na tureckim terytorium rozmieszczonych jest dodatkowo sześć natowskich kompleksów rakiet Patriot. Rozlokowano je na prośbę władz w Ankarze, by chroniły Turcję przed ewentualnym atakiem z sąsiedniej Syrii. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2118942961 views

REKLAMA

2118943059 views

REKLAMA

REKLAMA

2120739415 views

REKLAMA

2118943133 views

REKLAMA

2118943194 views

REKLAMA

2118943247 views