REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRaport: Korea Płn. odbudowała część poligonu rakietowego

Raport: Korea Płn. odbudowała część poligonu rakietowego

-

Korea Północna odbudowała część poligonu rakietowego, który zaczęła likwidować w ubiegłym roku po obietnicach złożonych przez przywódcę tego kraju Kim Dzong Una – poinformowały we wtorek dwa amerykańskie think tanki oraz południowokoreańska agencja Yonhap.

Yonhap podał, powołując się na źródło rządowe w Seulu, że wywiad Korei Południowej wykrył „oznaki przywracania budynku pomocniczego” na poligonie satelitarnym Sohae, znanym również jako baza rakietowa w Tongczang-ri.

REKLAMA

O prowadzonych pracach poinformowała także amerykańska grupa monitorująca Koreę Płn. 38 North. Dyrektor zarządzająca tego projektu Jenny Town powiedziała agencji Reutera, że zdjęcia satelitarne wskazują, iż infrastruktura na poligonie rakietowym Sohae została odbudowana między 16 lutego a 2 marca.

Według raportu amerykańskiego think tanku Center for Strategic and International Studies, również powołującego się na zdjęcia satelitarne, Korea Płn. „dąży do szybkiej odbudowy” infrastruktury w tej bazie.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump spotkał się po raz drugi z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Szczyt w Hanoi zakończył się jednak bez porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Płn.

We wtorek doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zasugerował w rozmowie z Fox Business Network, że sankcje mogą zostać zaostrzone, jeśli Pjongjang nie będzie skłonny do rezygnacji z programu zbrojeń jądrowych.

Podczas spotkania z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem we wrześniu 2018 roku Kim Dzong Un zobowiązał się do demontażu ośrodka testów silników rakietowych i wyrzutni rakiet w Tongczang-ri przy udziale międzynarodowych obserwatorów.

Obietnica likwidacji ośrodka padła również na pierwszym szczycie USA-KRLD w Singapurze w czerwcu 2018 roku. Pierwsze oznaki prac demontażowych pojawiły się w lipcu, ale kolejne zdjęcia satelitarne sugerowały, że na początku sierpnia prace przerwano.

Analitycy zwracali uwagę, że z poligonu Sohae nie startowały międzykontynentalne rakiety balistyczne i nie ma dowodów, że taka próba ma się wkrótce odbyć; ośrodek wykorzystywano jednak do testowania silników rakietowych, a wystrzeliwanie stamtąd przez Koreę Płn. satelitów utrudniało w przeszłości rozmowy z USA – podała agencja Reutera.

Andrzej Borowiak (PAP)

Na zdjęciu: Poligon satelitarny Sohae
fot.DIGITALGLOBE HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2100240511 views

REKLAMA

REKLAMA

2100240744 views

REKLAMA

REKLAMA

2102037136 views

REKLAMA

2100240887 views

REKLAMA

2100240989 views

REKLAMA

2100241099 views