REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Putin: Rosja pozostawia sobie prawo do obrony wolności wyznania

Putin: Rosja pozostawia sobie prawo do obrony wolności wyznania

-

Rosja respektuje niezależność życia cerkiewnego w sąsiednim kraju, ale zarazem pozostawia sobie prawo do działań w celu obrony praw człowieka, w tym prawa do wolności wyznania – oświadczył w czwartek prezydent Władimir Putin.

“Państwo i władze rosyjskie uważają za absolutnie niedopuszczalną wszelką ingerencję w sprawy cerkiewne. Respektowaliśmy i będziemy respektować niezależność życia cerkiewnego, tym bardziej – w sąsiednim i suwerennym kraju” – powiedział Putin.

REKLAMA

Dodał następnie: “tym niemniej, pozostawiamy sobie prawo do reagowania i czynienia wszystkiego, co możliwe w celu obrony praw człowieka, w tym prawa do wolności wyznania”.

Rosyjski przywódca ocenił, że na Ukrainie “dochodzi do brutalnej ingerencji w życie cerkiewne, a jej inicjatorzy dosłownie uczyli się od bezbożników z minionego wieku, którzy wyganiali wiernych ze świątyń, nękali i prześladowali duchownych”. Na Ukrainie realizowany jest “projekt nie mający związku z wiarą, na wskroś fałszywy” i związany z walką o władzę – przekonywał.

Wyraził ubolewanie, że – jak to ujął – w projekt ten “został wciągnięty Patriarchat Konstantynopola”.

Putin wypowiadał się podczas uroczystości na Kremlu z okazji 10. rocznicy wyboru i intronizacji obecnego zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla.

Przed uroczystością spotkał się z patriarchą i z przedstawicielami zagranicznych Cerkwi prawosławnych, którzy przybyli do Moskwy, by wziąć udział w obchodach. Z Polski przyjechał arcybiskup lubelski i chełmski Abel.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin
fot.MAXIM SHEMETOV/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks