REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPutin: kłamstwa nt. II wojny światowej mają osłabić autorytet Rosji

Putin: kłamstwa nt. II wojny światowej mają osłabić autorytet Rosji

-

Na temat wydarzeń II wojny światowej głoszone są „cyniczne kłamstwa”, a celem takich działań jest osłabienie moralnego autorytetu współczesnej Rosji – oznajmił we wtorek prezydent Władimir Putin. Według MSZ Rosji na obchody 9 maja przyjadą liderzy 26 państw.

Putin brał udział w posiedzeniu komitetu organizacyjnego obchodów 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Prezydent jest przewodniczącym komitetu, którego pracami kieruje szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow. Putin poinformował m.in., że w Rosji żyje dotąd 2,5 mln kombatantów II wojny światowej.

REKLAMA

„Dzisiaj niestety widzimy nie tylko próby przeinaczenia, wypaczenia wydarzeń tej wojny, ale i cyniczne nieskrywane kłamstwa, bezczelne oczernianie całego pokolenia ludzi, którzy praktycznie wszystko oddali temu zwycięstwu” – oświadczył Putin. Mówił o „bezwstydnych wnioskach”, które nie mają „niczego wspólnego z prawdą”. „Ich cel jest jasny: to osłabienie siły i autorytetu moralnego współczesnej Rosji, pozbawienie jej statusu kraju-zwycięzcy ze wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami w sferze prawa międzynarodowego, rozdzielenie i skłócenie narodów, wykorzystanie historycznych spekulacji w grach geopolitycznych” – oznajmił prezydent Rosji.

Na posiedzeniu komitetu Putin polecił, by na takie próby przeinaczenia prawdy dawać odpowiedź. „Mamy obowiązek, by stale, twardo, dając argumenty, stanowczo bronić prawdy (…) o kolosalnym wkładzie narodu radzieckiego w zwycięstwo, o jednoczącej i decydującej roli ZSRR w pokonaniu nazizmu” – oświadczył.

Na tym samym spotkaniu szef MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że zaproszenia do udziału w moskiewskich obchodach 70. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej 9 maja br. skierowano do przywódców 68 państw. Dotąd udział potwierdzili liderzy 26 państw, w tym: Chin, Indii, RPA, Mongolii, Wietnamu, Korei Północnej, Kuby, a także szefowie UNESCO i Rady Europy. Oczekiwana jest obecność prezydentów Czech i Cypru, premiera Grecji; w różnych formach udział swój potwierdzili przywódcy Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Islandii, Norwegii.

„Co się tyczy udziału krajów europejskich, to wpływ na to mają te działania, które podejmują teraz Amerykanie i agresywny trzon Unii Europejskiej” – oświadczył szef MSZ. Jednak, jak dodał, „szczególnie znaczenie dla fiaska kampanii antyrosyjskiej ma zgoda kanclerz Niemiec Angeli Merkel na przyjazd do Moskwy”. Teraz, jak mówił Ławrow, uzgadniane są „konkretne parametry” jej udziału.

Merkel odrzuciła zaproszenie do udziału w defiladzie w Moskwie. Natomiast 10 maja w Moskwie złoży wraz z Putinem wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił we wtorek, że Dzień Zwycięstwa będzie ogólnonarodowym świętem „w pełnym znaczeniu tego słowa” niezależnie od udziału zagranicznych przywódców. „Oczywiście, będziemy wysoko cenić obecność z zagranicy. Ale to nie jest najważniejsze. To święto całego naszego kraju, narodu, naszych kombatantów” – podkreślił Pieskow.(PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin fot.Sergei Ilnitsky/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100022827 views

REKLAMA

REKLAMA

2100023060 views

REKLAMA

REKLAMA

2101819452 views

REKLAMA

2100023203 views

REKLAMA

2100023304 views

REKLAMA

2100023414 views