REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPutin i Szojgu o działaniach Flotylli Kaspijskiej i lotnictwa w Syrii

Putin i Szojgu o działaniach Flotylli Kaspijskiej i lotnictwa w Syrii

-

Władimir Putin fot.Sergei Chirikov/EPA
Władimir Putin fot.Sergei Chirikov/EPA

Okręty rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej dokonały 26 ataków rakietowych na cele Państwa Islamskiego w Syrii, zaś lotnictwo od początku interwencji ostrzelało w Syrii 112 celów – ogłosili w środę prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu.

Wypowiedzi te padły na spotkaniu Putina z Szojgu, transmitowanym przez telewizję.

REKLAMA

Putin mówiąc o włączeniu do operacji okrętów Flotylli Kaspijskiej podkreślił, że ostrzały przeprowadzono „z akwenu Morza Kaspijskiego na odległość około 1500 km, z broni o wysokiej precyzji rażenia” i że trafiono „we wszystkie zamierzone cele”.

Według rosyjskiego prezydenta przywódca Francji Francois Hollande przedłożył mu „interesującą” propozycję, by spróbować „zjednoczyć wysiłki” syryjskich sił zbrojnych i opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej. Według Putina francuski prezydent przedstawił mu taką ideę podczas piątkowego spotkania w Paryżu dotyczącego kryzysu ukraińskiego.

Jednak źródło w otoczeniu Hollande’a zaprzeczyło, by francuski prezydent proponował taki sojusz. „Prezydent mówił, że konieczna jest obecność opozycji syryjskiej w ewentualnych negocjacjach, a reszta to nie jest pomysł Francji” – powiedziało źródło, cytowane przez AFP.

Francja wielokrotnie wyrażała opinię, że dopiero po rozwiązaniu politycznym w Syrii i odejściu prezydenta Baszara el-Asada siły rządowe i oddziały umiarkowanej opozycji powinny połączyć siły, w celu walki z Państwem Islamskim (IS) – zauważa Reuters.

Na spotkaniu z Szojgu Putin powiedział, że lotnictwo rosyjskie wesprze siły Asada w prowadzonej przez nie ofensywie lądowej przeciwko IS. Dalsze operacje wojskowe Rosji „będą prowadzone synchronicznie z operacjami lądowymi armii syryjskiej, siły powietrzne Rosji wesprą w sposób efektywny ofensywę armii syryjskiej” – mówił Putin.

Jak przekazał Szojgu, intensywność rosyjskich ostrzałów w Syrii narasta. Cztery okręty rakietowe Flotylli Kaspijskiej włączono do operacji w środę rano – wyjaśnił. Okręty ostrzelały 11 celów, „wszystkie cele zostały zniszczone, nie ucierpiała ludność cywilna” – powiedział minister obrony.

Według Szojgu Rosja rozmawiała we wtorek z attache wojskowymi obcych państw na temat przekazania jej danych wywiadowczych o pozycjach IS w Syrii. „Dzisiaj oczekujemy odpowiedzi od naszych kolegów i mamy nadzieję, że powiedzą nam o tych celach, którymi dysponują” – mówił minister.

Dodał też, że Rosja jest gotowa do uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi dokumentu w celu koordynacji działań w Syrii.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2096922089 views

REKLAMA

REKLAMA

2096922325 views

REKLAMA

REKLAMA

2098718722 views

REKLAMA

2096922475 views

REKLAMA

2096922576 views

REKLAMA

2096922687 views