REKLAMA

2127201029 views

REKLAMA

2127201028 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPutin: Dzień Jedności świadczy, że naród przeciwstawił się rozłamowi

Putin: Dzień Jedności świadczy, że naród przeciwstawił się rozłamowi

-

fot.Natalia Kolesnikova/Pool/EPA
fot.Natalia Kolesnikova/Pool/EPA

Dzień Jedności Narodowej, obchodzony w środę w Rosji, to święto symbolizujące odpowiedzialność za losy ojczyzny – powiedział w środę prezydent Władimir Putin. Jak dodał, święto to jest świadectwem, że naród sam przeciwstawił się rozłamowi i zdradzie.

REKLAMA

Rosyjski prezydent mówił o tym podczas uroczystego przyjęcia na Kremlu, wydanego z okazji przypadającego 4 listopada święta, upamiętniającego rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku.

Święto jest demonstracją “odpowiedzialności za los ojczystego kraju” – powiedział Putin. Wskazał, że w Dniu Jedności Narodowej Rosjanie zwracają się ku swej historii, a święto jest świadectwem, “że naród sam przeciwstawił się rozłamowi i zdradzie i wyganiając samozwańców, rozstrzygnął o losach kraju”.

To wydarzenie według słów rosyjskiego prezydenta “pozostaje przykładem prawdziwego patriotyzmu”.

Putin zapewnił też, że Rosja jest oddana ideom praw człowieka, wolności i demokracji i otwarta na “prawdziwy humanizm i współpracę między narodami”.

Wcześniej w środę ponad 85 tys. ludzi – według danych policji – wzięło udział w świątecznym mityngu w centrum Moskwy. Zgromadzenie pod hasłem “Jesteśmy jednością!” rozpoczęło się minutą ciszy ku czci ofiar katastrofy rosyjskiego airbusa w Egipcie, w której zginęły w sobotę 224 osoby.

Wyparcie wojsk polskich z Kremla w 1612 roku zakończyło okres zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja. Kryzys gospodarczy, polityczny i dynastyczny doprowadził wówczas do wojny domowej i interwencji z zewnątrz.

Ustanowione w grudniu 2004 roku święto obchodzone jest od 2005 roku. 4 listopada odbywają się w miastach całego kraju mityngi, pochody i koncerty, imprezy charytatywne i zawody sportowe. Wszystkie nawiązują do wydarzeń z historycznych, tradycji narodowych, kultur narodów federacji. Zaplanowano rozmaite atrakcje: kiermasze, biegi, wystawy, festiwale. Między innymi w Czelabińsku zapowiedziano rekonstrukcję historyczną starcia sił rosyjskiego pospolitego ruszenia z oddziałami polskimi.

Co drugi Rosjanin (55 proc.) wie, jakie święto obchodzone jest 4 listopada, ale tylko jedna czwarta (22 proc.) zamierza je świętować – wynika z niedawnego sondażu niezależnego Centrum Lewady. Łącznie 71 proc. Rosjan jest dumnych z dzisiejszej Rosji; 20 proc. wyraziło negatywną opinię. Wzrosła liczba Rosjan deklarujących dumę z sił zbrojnych kraju (do 35 proc., z 24 proc. w marcu br.) i pozycji Rosji na arenie międzynarodowej (do 30 proc. z 24 proc.). Jednak najbardziej Rosjanie są dumni – tak jak w poprzednich sondażach – z bogactw naturalnych swego kraju (39 proc.) oraz historii (38 proc.). Badanie przeprowadzono w dniach 23-26 października br.

Dzień Jedności Narodowej zastąpił święto 7 listopada, które upamiętniało rocznicę przewrotu bolszewików z 1917 roku i przez cały okres Związku Radzieckiego było świętem rewolucji październikowej. W środowym mityngu w Moskwie nie biorą udziału, wśród liderów partii politycznych, władze Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, wciąż obchodzącej święto 7 listopada.

Święto zbiega się z obchodzonym przez rosyjską Cerkiew prawosławną Dniem Ikony Matki Boskiej Kazańskiej. To właśnie cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżnego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w roku 1612 polskich wojsk z Kremla. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121069714 views

REKLAMA

REKLAMA

2121069738 views

REKLAMA

REKLAMA

2122866060 views

REKLAMA

2121069751 views

REKLAMA

2121069761 views

REKLAMA

2121069765 views