REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Przy miejscu katastrofy Tu-154M rosyjska fundacja ustawiła tablice

Przy miejscu katastrofy Tu-154M rosyjska fundacja ustawiła tablice

-

Przy miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku ustawiono tablice z informacjami na temat katastrofy w języku rosyjskim; tekst na tablicach przedstawia m.in. ustalenia rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy.

Jako autor tablic figuruje mieszcząca się w Smoleńsku organizacja o nazwie Fundacja Pomocy w Pojednaniu Narodów Uczestniczących w Konfliktach Wojskowych. Trzy duże tablice połączone w jedną całość stoją pomiędzy kamieniem upamiętniającym miejsce katastrofy a brzozą, przy której odwiedzający to miejsce pozostawiają kwiaty i znicze.

Obecny właściciel tego terenu Aleksandr Syriewicz powiedział we wtorek PAP, że fundacja zwróciła się do niego o udostępnienie miejsca na postawienie tablic i że zawierają one “ogólne informacje, które są oficjalnie opublikowane”.
Pierwszą tablicę, noszącą tytuł “Chronologia wypadków 10.04.2010” opatrzono polskim godłem – orłem w koronie – z podpisem “Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego”. Na tablicy tej są fragmenty raportu komisji opublikowanego w 2011 roku.

REKLAMA

Przed tymi fragmentami umieszczono kilkuakapitowy wstęp, który głosi m.in., że “śledztwo Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) ustaliło, że wszystkie systemy samolotu, do zderzenia z ziemią działały normalnie” i że MAK “jako przyczynę katastrofy wskazał nieprawidłowe działania załogi samolotu i wywieraną na nią presję psychologiczną”.
Druga tablica zawiera fragmenty raportu MAK i wniosków padających w tym raporcie.

Trzecia tablica zatytułowana jest “Informacje ogólne” i zawiera opis “sytuacji synoptycznej” w dniu katastrofy, informacje o lotnisku Smoleńsk-Północny i informacje o samolocie Tu-154M.

Ze Smoleńska Anna Wróbel (PAP)

fot.SERGEI CHIRIKOV/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks