REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPrezydent Zełenski: słowo „HIMARS” stało się dla nas synonimem sprawiedliwości

Prezydent Zełenski: słowo „HIMARS” stało się dla nas synonimem sprawiedliwości

-

Słowo „HIMARS” stało się dla Ukrainy niemal synonimem słowa „sprawiedliwość”, ale siły ukraińskie nie są jeszcze w stanie zniwelować przewagi artyleryjskiej wroga – oświadczył we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

Podkreślił, że armia rosyjska wciąż ma przewagę w artylerii i „sile żywej”, co „jest bardzo odczuwalne podczas walk, szczególnie na Donbasie”, m.in. w Piskach i Awdijiwce w obwodzie donieckim. „Tam jest po prostu piekło. Nie da się tego opisać słowami” – zaznaczył prezydent.

REKLAMA

„Każdy Ukrainiec powinien być zawsze wdzięczny naszym żołnierzom i obrońcom za obronę ukraińskich pozycji mimo odczuwalnej przewagi ogniowej terrorystów” – zaznaczył Zełenski, podkreślając, że ukraińscy dyplomaci i inni przedstawiciele kraju codziennie robią wszystko, „co możliwe i niemożliwe”, by uzyskać broń, która umożliwi zatrzymanie przeciwnika.

Prezydent powiedział, że spotkał się we wtorek z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, któremu podziękował za wsparcie. Dodał, że rozmawiał też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i podczas obu tych rozmów poświęcono szczególną uwagę ukraińskim jeńcom wojennym przetrzymywanym przez Rosję.

„Dotyczy to także rosyjskiego zamachu terrorystycznego w Ołeniwce, który powinien stać się decydującym argumentem dla wszystkich cywilizowanych krajów świata, by oficjalnie uznać Rosję za państwo-terrorystę” – oznajmił Zełenski.

W nocy z czwartku na piątek w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce w obwodzie donieckim doszło do wybuchu, za którym według ukraińskiej armii stały wojska rosyjskie. Moskwa usiłowała natomiast oskarżać o ten atak Kijów. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych – poinformowała ukraińska prokuratura generalna.

Zełenski dodał, że jest też potrzebne jak najszybsze uchwalenie przez UE nowego pakietu sankcji wobec Rosji.

Nawiązując do przybycia we wtorek do portu w Turcji pierwszego statku z ładunkiem ukraińskiego zboża zaznaczył zaś, że powinno się to odbywać systematycznie. (PAP)

REKLAMA

2105272693 views

REKLAMA

2105272926 views

REKLAMA

2107069319 views

REKLAMA

2105273070 views

REKLAMA

2105273170 views

REKLAMA

2105273280 views