REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPrezydent Zełenski po szczycie Ukraina-UE: Ukraina nie straci "ani jednego dnia" na...

Prezydent Zełenski po szczycie Ukraina-UE: Ukraina nie straci „ani jednego dnia” na drodze do akcesji do Unii (WIDEO)

-

Unijne sankcje powinny uniemożliwić Rosji odbudowę potencjału wojskowego – powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie. Podkreślił, że Ukraina nie straci „ani jednego dnia” na drodze do akcesji do Unii.

REKLAMA

Zełenski, któremu podczas konferencji prasowej towarzyszyli szefowa KE Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, podziękował za nieustanne wsparcie Unii Europejskiej dla jego kraju oraz przekazanie Kijowowi przez UE kolejnej transzy wsparcia finansowego.

„Rosja stara się zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść” i dlatego kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma dostarczenie jej przez sojuszników pocisków dalekiego zasięgu – przekonywał Zełenski.

Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu. Im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy – dodał ukraiński przywódca.

Von der Leyen wyjaśniła, że nie istnieje sztywny harmonogram przystąpienia Ukrainy do UE, a Kijów musi najpierw spełnić pewne wymagania. Zapowiedziała także, że w ramach kolejnego pakietu unijnych sankcji na Moskwę uwzględnione zostaną też ograniczenia dotyczące podzespołów wykorzystywanych do produkcji dronów używanych przez Rosję w wojnie na Ukrainie.

Podkreśliła, że Ukraina może być źródłem inspiracji dla Europy – choćby wówczas, gdy setki tysięcy Ukraińców wymieniają stare żarówki na energooszczędne żarówki LED. Poinformowała, że Unia przekaże Ukrainie 35 mln żarówek ledowych.

Michel oświadczył, że nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy. Oznajmił, że celem Unii jest dalsze wzmacnianie praworządności na Ukrainie, aby zapewnić, że Ukraina i Wspólnota znajdą się jeszcze bliżej siebie, niż obecnie.

„Unia Europejska jest z wami dzisiaj i będzie z wami jutro. Będzie z wami tak długo, jak będzie to niezbędne. Będziemy stali u waszego boku, aby odbudować ten kraj” – dodał. „Unia Europejska to Ukraina, a Ukraina to Unia Europejska” – podkreślił Michel. (PAP)

REKLAMA

2093143143 views

REKLAMA

2093143428 views

REKLAMA

2094939877 views

REKLAMA

2093143678 views

REKLAMA

2093143818 views

REKLAMA

2093143959 views