REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Prezydent Mun: Korea Płd. rozważy zmianę stanowiska w sprawie manewrów z USA

Prezydent Mun: Korea Płd. rozważy zmianę stanowiska w sprawie manewrów z USA

-

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In powiedział w czwartek, że jego kraj będzie musiał być elastyczny, jeśli chodzi o militarną presję na Koreę Płn., gdy ta uczciwie podejdzie do denuklearyzacji. Dodał, że dokona przeglądu stanowiska w sprawie manewrów z USA.

“Jeśli Korea Północna uczciwie przeprowadzi działania związane z denuklearyzacją i jeśli dialog Korei Północnej z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi w celu zakończenia wrogości pójdzie dobrze, konieczna będzie elastyczna zmiana nacisków militarnych na Północ z zachowaniem ducha Deklaracji z Panmundżomu” – powiedział Mun, odnosząc się do zawartego w kwietniu porozumienia w sprawie lepszych relacji z reżimem w Pjongjangu.

REKLAMA

Prezydent Korei Płd. poinformował, że jego kraj starannie rozważy kwestię dalszych wspólnych ćwiczeń wojskowych z USA i poprosił swoich urzędników o współpracę z Waszyngtonem w tej sprawie – oświadczyła kancelaria Muna.

Po wtorkowym szczycie USA-Korea Płn. prezydent USA Donald Trump wyraził zamiar wstrzymania wspólnych manewrów wojskowych z Koreą Południową, co według wielu komentatorów, jest największym ustępstwem wobec przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.

We wspólnym oświadczeniu, podpisanym przez Trumpa i Kima w Singapurze, przywódca Korei Płn. zobowiązał się do starań o “całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a prezydent USA do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. W treści dokumentu nie sprecyzowano jednak, o jakie gwarancje chodzi, ani nie podano harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

W deklaracji podpisanej w Panmundżomie przywódcy obu Korei potwierdzili wspólny cel w postaci “całkowitej denuklearyzacji” Półwyspu Koreańskiego. Podczas spotkania Kim miał też zapewnić Muna, że nie będzie już zakłócał jego snu niezapowiedzianymi próbami rakiet balistycznych. W oświadczeniu nie wymieniono jednak konkretnych kroków do likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego. (PAP)

fot.YONHAP /EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks