REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Prezydenci Polski i Włoch m.in. kryzysie ukraińsko-rosyjskim i UE

Prezydenci Polski i Włoch m.in. kryzysie ukraińsko-rosyjskim i UE

-

Prezydenci Polski i Włoch, Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano, opowiedzieli się w środę za niezawisłością i poszanowaniem integralności Ukrainy. Rozmawiali także m.in. o włoskim przewodnictwie w Radzie Unii Europejskiej.

Komorowski przebywa od wtorku z trzydniową, oficjalną wizytą we Włoszech.

REKLAMA

“Podzieliliśmy się m.in. wspólnymi troskami, jak można pomóc Ukrainie w potwierdzeniu jej własnej niezawisłości, integralności terytorialnej i jak jej pomóc w niezbędnej drodze reformy wewnętrznej” – powiedział prezydent Polski na wspólnej konferencji prasowej z Napolitano. Jednocześnie jak to zrobić, by można było myśleć z większą nadzieją o relacjach UE z Rosją – dodał Komorowski.

Jak relacjonował, wraz z prezydentem Włoch dobrze ocenili wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Według Komorowskiego potwierdzają one “przywódczą rolę prezydenta Petra Poroszenki, który ma głęboką wolę reformowania Ukrainy i utrzymania kierunku prozachodniego”.

Napolitano wyraził przekonanie, że kryzys ukraińsko-rosyjski “naruszył równowagę” na Ukrainie i możliwość jej otwarcia na nową perspektywę rozwoju demokratycznego.

Jak mówił Napolitano, “państwa takie jak Rosja powinny być w pełni świadome swej konstruktywnej roli i respektować reguły”. Dodał, że Rosja powinna szanować integralność terytorialną i państwową każdego kraju demokratycznego, takiego jak Ukraina.

Włoski prezydent zaznaczył, że konieczny jest wspólny wysiłek, by problem ukraiński został rozwiązany. Wyraził nadzieję, że zostaną znalezione rozwiązania, które pozwolą na współpracę z Rosją. Jak zaznaczył, warunkiem współpracy jest rzeczywiste rozwiązanie problemów związanych z prawami Ukrainy i poszanowanie roli UE.

Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska wiąże duże nadzieje z włoskim przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej. W jego ocenie priorytety włoskiej prezydencji są dobrą odpowiedzią, zarówno na zjawiska kryzysowe w UE, jak i kryzys poza Unią.

Wśród ważnych zadań włoskiego przewodnictwa Komorowski wymienił też bezpieczeństwo energetyczne. Polska opowiada się jednoznacznie za integracją wspólnego rynku energii, budowaniem mechanizmów solidarnościowych i dywersyfikacją źródeł dostaw energii – deklarował.

Włoski prezydent zaznaczył, że oba kraje podejmują wysiłek, by “dać nowy rozmach” integracji europejskiej, na której ciążą m.in. problemy kryzysu finansowego.

Obaj prezydenci wyrazili też zadowolenie z wyboru b. polskiego premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Unii Europejskiej i włoskiej minister spraw zagranicznych Fredericki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji.

“Mamy nadzieję, że zwiększona rola Polski i Włoch (w UE) będzie sprzyjała pogłębieniu naszej współpracy na arenie europejskiej i w relacjach bilateralnych” – mówił Komorowski.

Prezydent Włoch podkreślał z kolei konieczność “ożywienia inicjatywy europejskiej w zakresie polityki zagranicznej”.

Po spotkaniu z prezydentem Włoch Komorowski rozmawiał z szefem włoskiego rządu Matteo Renzim.

Z Rzymu Agnieszka Szymańska (PAP)

Na zdjęciu:

Giorgio Napolitano (z lewej) i Bronisław Komorowski fot.Quirinale/Paolo Giandotti/Handout/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks