REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPremier Iraku: porażka wspólnoty międzynarodowej w walce z IS

Premier Iraku: porażka wspólnoty międzynarodowej w walce z IS

-

Premier Iraku Hajder al-Abadi fot.Iraqi Prime Minister Office/EPA
Premier Iraku Hajder al-Abadi fot.Iraqi Prime Minister Office/EPA

Premier Iraku Hajder al-Abadi ocenił we wtorek, że wspólnota międzynarodowa poniosła porażkę w walce z Państwem Islamskim (IS). W czasie konferencji w Paryżu podkreślał, że jego kraj był pozbawiony wsparcia w walce z trwającą od roku ofensywą dżihadystów.

„Pada wiele słów, ale niewiele jest robione na miejscu” – mówił Abadi na konferencji przed otwarciem w stolicy Francji rozmów koalicji międzynarodowej organizowanej przez USA do walki z Państwem Islamskim.

REKLAMA

Iracki premier zaznaczył, że jego kraj nie ma wystarczającej ilości broni i amunicji. „Możemy liczyć tylko na samych siebie” – mówił Abadi. Wyjaśnił, że „większość kontraktów zostało zawartych przez poprzedni rząd z Rosjanami”, a Rosja jest obecnie objęta amerykańskimi sankcjami i „bardzo utrudnione jest płacenie za tę broń”.

„Nie prosimy o broń, ale pozwólcie nam chociaż ją kupować w łatwiejszy sposób” – apelował.

Abadi zwrócił uwagę, że w szeregach Państwa Islamskiego jest coraz więcej zagranicznych bojowników. W przeszłości proporcja irackich bojowników do zagranicznych wynosiła 58 proc. do 42 proc.; obecnie aż 60 proc. walczących po stronie IS stanowią obcokrajowcy – szacował iracki polityk. Jak dodał, wskazuje to, że problem jest międzynarodowy i „należy wyjaśnić, dlaczego tak wielu terrorystów pochodzi z Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Egiptu, Syrii, Turcji i krajów europejskich”. Dodał, że oczekuje od partnerów w ramach koalicji „współpracy politycznej”.

W rozpoczynającej się w Paryżu naradzie na temat Syrii i Iraku planowany jest udział ponad 20 ministrów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107583787 views

REKLAMA

REKLAMA

2107584019 views

REKLAMA

2109380410 views

REKLAMA

2107584160 views

REKLAMA

2107584259 views

REKLAMA

2107584367 views