REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Poroszenko: ukraińska armia wstrzyma ogień od 9 grudnia

Poroszenko: ukraińska armia wstrzyma ogień od 9 grudnia

-

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że ukraińska armia wstrzyma ogień na wschodzie kraju od 9 grudnia, żeby jeszcze raz spróbować położyć kres walkom w tym opanowanym przez prorosyjskich separatystów regionie. Termin ten potwierdzili separatyści.

“+Dzień ciszy+ rozpocznie się 9 grudnia” – poinformowała w czwartek w oświadczeniu kancelaria prezydenta po spotkaniu Poroszenki z dowódcami armii i sił bezpieczeństwa.

REKLAMA

W komunikacie służb prasowych szefa państwa napisano, że uczestnicy spotkania “omówili wypełnianie zadań w strefie operacji antyterrorystycznej i zdefiniowali kroki, które należy podjąć w celu realizacji mińskich porozumień w kwestii +dnia ciszy+”.

“Jeśli będzie to przestrzegane, wycofanie ciężkiej broni (z linii frontu) rozpocznie się 10 grudnia” – powiedziało agencji AFP źródło w kancelarii.

Kancelaria Poroszenki podała też, że omówiono kwestię dalszych działań w razie niewypełniania przez separatystów postanowień z Mińska, uzgodnionych we wrześniu.

W czwartkowym spotkaniu wzięli udział m.in. minister obrony Stepan Połtorak, szef MSW Arsen Awakow, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko i szef służby granicznej Wiktor Nazarenko.

Informacje o wstrzymaniu ognia potwierdzili agencji RIA-Nowosti przedstawiciele władz dwóch samozwańczych republik ludowych na wschodzie Ukrainy. “Grupa tworzona przez ukraińskich i naszych żołnierzy przy mediacji OBWE i strony rosyjskiej doszła do porozumienia o wstrzymaniu ognia od 9 grudnia” – powiedział rosyjskiej agencji przewodniczący parlamentu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin.

Przywódca separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki zastrzegł, że była to umowa ustna i w tej sprawie nie podpisano jeszcze formalnie żadnego dokumentu.

Porozumienia z Mińska, które przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli we wrześniu w obecności OBWE, przewidywały wstrzymanie walki na wschodniej Ukrainie, utworzenie strefy buforowej i wycofanie stamtąd sprzętu i obcych formacji wojskowych. Dotychczas porozumienia te nie były realizowane. (PAP)

fot.Tomasz Gzell/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks