REKLAMA

2132446421 views

REKLAMA

2132446420 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPoroszenko i Duda potępili wybory planowane przez separatystów

Poroszenko i Duda potępili wybory planowane przez separatystów

-

Andrzej Duda fot.Matt Campbell/EPA
Andrzej Duda fot.Matt Campbell/EPA

Prezydenci Ukrainy i Polski, Petro Poroszenko i Andrzej Duda, potępili zamiar zorganizowania przez prorosyjskich separatystów wyborów samorządowych w Donbasie i oświadczyli, że w razie ich przeprowadzenia sankcje wobec Rosji powinny być wzmocnione.

REKLAMA

Szefowie obu państw rozmawiali o tym w poniedziałek przy okazji 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku – poinformowała administracja Poroszenki dodając, że Duda jeszcze w tym roku złoży wizytę na Ukrainie.

W trakcie rozmowy prezydent Polski podkreślił, że nie można dopuścić, by konflikt w Donbasie został na lata zamrożony. „Petro Poroszenko i Andrzej Duda potępili pseudowybory na terytoriach okupowanych i zgodzili się, że w razie ich przeprowadzenia powinno dojść do wzmocnienia pomocy wojskowo-technicznej dla Ukrainy oraz do zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji” – głosi komunikat.

Duda zapewnił Poroszenkę w Nowym Jorku, że Polska pozostaje rzetelnym partnerem Ukrainy w sprawie jej niepodległości i integralności terytorialnej, a także w realizacji reform. Ukraiński prezydent ze swej strony wysoko ocenił wysiłki Warszawy na rzecz przywrócenia pokoju i uregulowania konfliktu w Donbasie. Prezydenci poruszyli także temat rozwoju współpracy regionalnej w formacie Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

Zdaniem władz w Kijowie ogłoszone przez separatystów plany przeprowadzenia wyborów samorządowych w Donbasie oznaczają złamanie mińskich porozumień pokojowych. Ukraina uważa, że rebelianci działają w tej kwestii w porozumieniu z Rosją.

Przeciwko wyborom opowiada się także Unia Europejska, której przedstawiciele podkreślają, że zgodnie z lutowymi ustaleniami z Mińska mają się one odbyć wyłącznie w zgodzie z prawem Ukrainy i normami międzynarodowymi.

Separatyści zapowiedzieli, że wybory samorządowe w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej odbędą się 1 listopada. W Donieckiej Republice Ludowej zostaną one przeprowadzone 18 października, tydzień przed wyborami na pozostałym terytorium Ukrainy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2129533450 views

REKLAMA

REKLAMA

2129533465 views

REKLAMA

REKLAMA

2131329785 views

REKLAMA

2129533475 views

REKLAMA

2129533478 views

REKLAMA

2129533482 views