REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Polskie szkoły na Białorusi mogą stracić swój status

Polskie szkoły na Białorusi mogą stracić swój status

-

Dwie działające na Białorusi szkoły z polskim językiem nauczania stracą swój status, jeśli parlament w Mińsku przyjmie przygotowaną przez resort edukacji Białorusi nowelizację kodeksu oświatowego – uważa Związek Polaków na Białorusi (ZPB).

“Polskie szkoły de facto znikną, jeśli parlament białoruski uchwali przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Republiki Białoruś nowelizację Kodeksu Republiki Białoruś ‘O edukacji’ – ostrzegł nieuznawany przez władze w Mińsku ZPB na swojej stronie internetowej znadniemna.pl w tekście “Polskie szkoły na Białorusi do kasacji?”.

REKLAMA

Z projektu nowelizacji kodeksu wynika, iż resort chce, by w szkołach mniejszości narodowych nauczanie przedmiotów „Historia Białorusi”, „Historia Powszechna”, „Wiedza o społeczeństwie”, „Geografia” oraz „Człowiek i Świat” odbywało się w jednym z języków państwowych Białorusi, czyli po białorusku lub rosyjsku.

„Oznacza to, że wedle własnego widzimisię władze Wołkowyska i Grodna będą mogły w każdej chwili zmienić Polskie Szkoły w szkoły rosyjsko- bądź białoruskojęzyczne” – powiedziała przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys, której słowa przytoczono na stronie internetowej ZPB.

Na Białorusi działają dwie szkoły z polskim językiem wykładowym – w Grodnie i w Wołkowysku.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Na zdjęciu: Andrzej Pisalnik fot.BelSHARP/Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks