REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiat"Politico": Po sukcesie Andrzeja Dudy pytania o wpływy Polski w UE

„Politico”: Po sukcesie Andrzeja Dudy pytania o wpływy Polski w UE

-

fot.Politico
fot.Politico

Niespodziewane zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce wywołało szok w Brukseli i budzi pytania o przyszłą politykę Warszawy wobec UE, jak również jej wpływy we Wspólnocie – pisze w czwartek wydawany w Brukseli tygodnik „Politico Europe”.

Autor artykułu ocenia, że wyborcze zwycięstwo mało znanego Dudy to „zwiastun odrodzenia się bardziej społecznie konserwatywnego i eurosceptycznego skrzydła w polskiej polityce”. „Ta nieoczekiwana zmiana polityczna wymusza także refleksję na temat Polski u jej głównych partnerów w UE, którzy uważają Warszawę za wiodącą siłę w Unii na wschód od Niemiec” – pisze „Politico”.

REKLAMA

Tygodnik cytuje szefa frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w PE, Niemca Manfreda Webera: „Duda jest przedstawicielem ruchu (Jarosława) Kaczyńskiego, który był bardzo krytyczny wobec wspólnego europejskiego podejścia i ma bardzo nacjonalistyczny background” – uważa Weber. „To budzi tutaj sporo obaw” – dodaje szef frakcji, do której w europarlamencie należą PO i PSL.

Według „Politico” możliwość powrotu Kaczyńskiego do władzy po jesiennych wyborach parlamentarnych w Polsce nie budzi entuzjazmu w Brukseli. „W ciągu 16 miesięcy, gdy był on premierem, miał straszne relacje z Berlinem. Powoływał się na niemieckie zbrodnie wojenne w negocjacjach w UE i podejrzliwie podchodził do każdego pomysłu w UE, który w jego ocenie prowadziłby do osłabienia polskiej suwerenności. Jego poglądy na małżeństwa gejów i karę śmierci pozostają poza europejskim mainstreamem” – pisze tygodnik.

Ocenia, że wzmocnienie znaczenia Polski w UE zbiegło się z odejściem Kaczyńskiego w 2007 roku, a w Berlinie z zadowoleniem przyjęto „nowy tandem” złożony z premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Pomogła w tym też lepsza niż w innych krajach UE kondycja polskiej gospodarki w czasie europejskiego kryzysu – dodaje „Politico”.

„To możliwość ponownego pojawienia się Kaczyńskiego, który ma 65 lat, powoduje większą konsternację wśród eurokratów niż Duda – pisze +Politico+. – Prawnik z Krakowa jest eurodeputowanym, który nie wypowiadał się wrogo o UE, chociaż PiS należy do bloku Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, chłodno podchodzącego do ambitnych idei federalistycznych”.

Tygodnik dodaje też, że Duda „nie wydaje się podzielać chłodu Kaczyńskiego wobec Niemiec”. Ocenia, że relacje Warszawy z Brukselą zależą w dużym stopniu od tego, jak blisko Andrzej Duda „będzie powiązany z Kaczyńskim, dominującym politykiem, który w przeszłości nie okazywał wiele tolerancji rywalom”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2115063776 views

REKLAMA

2115064008 views

REKLAMA

REKLAMA

2116860398 views

REKLAMA

2115064148 views

REKLAMA

2115064247 views

REKLAMA

2115064355 views