REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Paryż tonie w śmieciach z powodu strajku

Paryż tonie w śmieciach z powodu strajku

-

Zaśmiecony Paryż fot.Etienne Laurent/EPA
Zaśmiecony Paryż fot.Etienne Laurent/EPA

W związku ze strajkiem pracowników służby oczyszczania miasta, na ulicach Paryża od poniedziałku piętrzą się cuchnące śmieci. Protestujący domagają się podwyżek i zagwarantowania możliwości awansu szeregowym pracownikom firmy.

REKLAMA

Przepełnione kubły na śmieci zalegają na ulicach Paryża już czwarty dzień. W niemal połowie z dwudziestu paryskich dzielnic od poniedziałku nie pojawiła się żadna śmieciarka. Władze miejskie poinformowały, że według szacunków w akcji protestacyjnej uczestniczy ok. 40 proc. spośród 4.900 pracowników służb oczyszczania miasta.

Protesty rozpoczęły się od krótkiego strajku okupacyjnego w zakładach uzdatniania odpadów w Issy-les-Moulineaux pod Paryżem — podała lewicowa centrala związkowa CGT . “Podwyżki płac nie nadążają za tempem, w jakim rosną koszty utrzymania we Francji. Pracownicy mają zbyt nikłe szanse awansu” — podkreślają związkowcy.

Fala strajków protestacyjnych we Francji została wywołana programem cięć w wydatkach publicznych ogłoszonym przez socjalistyczny rząd Manuela Vallsa. Strajkujący z zakładów oczyszczania miasta zaplanowali na czwartek wspólny wiec i manifestację z udziałem pracowników Air France, którzy prowadzili akcje protestacyjne we wrześniu.

Paryż był jednym z pierwszych miast w Europie, które w XVI wieku wprowadziło pojemniki na śmieci. W XVIII wieku utworzono w Paryżu pierwsze w Europie służby regularnie wywożące śmieci. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks