REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: teoria gender to wyraz frustracji i rezygnacji

Papież: teoria gender to wyraz frustracji i rezygnacji

-

Audiencja generalna w Watykanie fot.L'Osservatore Romano/Handout/EPA
Audiencja generalna w Watykanie fot.L’Osservatore Romano/Handout/EPA

Papież Franciszek wyraził opinię, że teoria gender jest wyrazem frustracji i rezygnacji. Podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie stwierdził, że nie można usuwać różnic między mężczyzną a kobietą, gdyż tworzy to nowe problemy.

W katechezie Franciszek powiedział: „Zastanawiam się, czy tak zwana teoria gender nie jest także wyrazem frustracji i rezygnacji, której celem jest przekreślenie różnic, ponieważ nie potrafi już się z nią zmierzyć”. „Ale w ten sposób grozi nam zrobienie kroku wstecz” – ostrzegł.

„Usunięcie różnicy jest w istocie problemem, a nie rozwiązaniem. Aby rozwiązać problemy w swojej relacji mężczyzna i kobieta powinni zamiast więcej do siebie mówić, bardziej się słuchać, traktować się z szacunkiem i współpracować w przyjaźni” – oświadczył papież.

Położył nacisk na różnicę płci, która „niesie w sobie obraz i podobieństwo Boga”. „Nie tylko mężczyzna nosi w sobie obraz Boga, nie tylko kobieta nosi w sobie obraz Boga, lecz także mężczyzna i kobieta, jako para są obrazem Boga” – zaznaczył. Franciszek wyjaśnił, że różnica między mężczyzną a kobietą nie służy ich przeciwstawianiu sobie albo podporządkowaniu; służy jedności i rodzeniu nowych pokoleń.

Człowiek dla prawidłowego rozwoju i poznania potrzebuje „wzajemności między mężczyzną a kobietą” – wskazał. „Gdy tak się nie dzieje, konsekwencje tego są widoczne. Jesteśmy stworzeni, aby się nawzajem słuchać i sobie pomagać” – podkreślił.

W opinii papieża kultura nowożytna i współczesna otworzyła nowe przestrzenie, dała „nowe swobody i nowe głębie”, by wzbogacić zrozumienie tej różnicy. Ale wprowadziła też według niego wiele wątpliwości i sceptycyzmu. Tak zdaniem papieża należy traktować tzw. teorię gender.

Zaapelował do intelektualistów, by prowadzili studia nad rodziną i relacją między mężczyzną a kobietą, by go nie porzucali, ”jak gdyby stał się wtórny wobec zaangażowania na rzecz społeczeństwa bardziej wolnego i sprawiedliwego”. Zdaniem papieża więzi rodzinne nacechowane szacunkiem, relacja mężczyzny i kobiety „to rzecz poważna, dla wszystkich, nie tylko dla wierzących”.

Franciszek zachęcał też do większej „kreatywności i śmiałości” w ukazywaniu wartości „geniuszu kobiecego”. Chodzi o to, wskazał, by kobiety nie tylko słuchano, ale by jej głos odgrywał realne znaczenie i był autorytetem, uznanym przez społeczeństwo.

„Przeczytajmy Ewangelię, jak Jezus poważał kobiety i to w sytuacji mniej korzystnej niż obecnie, bo kobieta była wtedy na drugim miejscu; On traktował ją w taki sposób, który rzuca silne światło, oświecające drogę prowadzącą daleko” – powiedział papież. Następnie ocenił: „my na tej drodze przeszliśmy zaledwie kawałek”.

„Zastanawiam się czy powszechny kryzys zaufania do Boga, który wyrządza nam wiele szkód i sprawia, że popadamy w rezygnację, niedowierzanie i cynizm, nie jest również powiązany z kryzysem przymierza między mężczyzną a kobietą” – powiedział Franciszek. W jego opinii to utrata zaufania do Boga rodzi podziały i konflikty między mężczyzną a kobietą.

Zwracając się do Polaków Franciszek pozdrowił szczególnie małżonków. ” Wraz z wami dziękuję Bogu za radość i pokój małżeństw szczęśliwych. Wiemy jednak, jak wiele rodzin, małżeństw jest doświadczonych kryzysami i rozbiciem. Polecam ich waszej modlitwie” – powiedział. “Niech ufni w moc Chrystusa Zmartwychwstałego odkryją na nowo jednoczącą siłę sakramentalnego przymierza, a w przebaczeniu i pojednaniu odbudują wzajemne zaufanie” – dodał papież.

W audiencji na placu Świętego Piotra uczestniczyło ponad 25 tysięcy osób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks