REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPapież: świat boi się, a strach staje się strategią budowania murów

Papież: świat boi się, a strach staje się strategią budowania murów

-

Papież Franciszek powiedział w sobotę podczas spotkania z ponad 100 nuncjuszami apostolskimi, że “świat bardzo się boi i szerzy strach”. „Często czyni z niego klucz do lektury historii i nierzadko obiera go jako strategię budowania murów i fos” – dodał.

W czasie audiencji dla watykańskich ambasadorów z całego świata przybyłych do Watykanu z okazji Roku Świętego papież oświadczył: „Ale my nie jesteśmy pogrążeni w strachu”. “Możemy nawet zrozumieć jego powody, ale nie możemy ich przyjąć” – dodał.

REKLAMA

Franciszek apelował do nuncjuszy: „Otwierajcie drzwi, budujcie mosty, umacniajcie więzy, utrzymujcie przyjaźnie, promujcie jedność”. Zachęcał, by prowadzili „jasny dialog” i byli pewni, że „ostatnim słowem w historii i życiu nie jest konflikt, lecz jedność, do której tęskni serce każdego człowieka”.

“Stoimy w obliczu świata, w którym nie zawsze jest łatwo wskazać ośrodki władzy, a wielu zniechęca się myśląc, iż są one anonimowe i niedostępne. Ja jednak jestem przekonany o tym, że wciąż można dotrzeć do ludzi, że istnieje w człowieku wewnętrzna przestrzeń, w której może rozbrzmiewać głos Boga” – powiedział.

Papież wzywał nuncjuszy, by unikali “osobistej wizji”, która stałaby w sprzeczności z realną sytuacją lokalnego Kościoła i kraju, w którym są reprezentantami, oraz wspólnoty międzynarodowej.

Franciszek wskazał, że misja watykańskich ambasadorów ma być wolna od “interesów geopolitycznych”.

Zdaniem papieża muszą oni u swych rozmówców z rządu i świata polityki oraz instytucji doszukiwać się pragnienia „służby na rzecz dobra wspólnego” i „kłaść nacisk na ten aspekt, choć niekiedy jest on przesłonięty czy przytłoczony przez interesy osobiste i korporacyjne oraz wpływy ideologiczne, populistyczne bądź nacjonalistyczne”.

“Niech nuncjatury nie stają się schronieniem przyjaciół i ich przyjaciół” – prosił Franciszek. (PAP)

fot. Alessandro Di Meo/EPA

REKLAMA

2097990932 views

REKLAMA

REKLAMA

2097991165 views

REKLAMA

2099787557 views

REKLAMA

2097991308 views

REKLAMA

2097991408 views

REKLAMA

2097991518 views