REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPapież nie spotka się z dalajlamą, wystosuje orędzie do noblistów

Papież nie spotka się z dalajlamą, wystosuje orędzie do noblistów

-

Dyskusja o tym, dlaczego papież Franciszek nie spotka się z przebywającym w Rzymie dalajlamą poprzedziła zjazd laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Spotkanie przeniesiono do Wiecznego Miasta, gdy władze RPA, gdzie miało się odbyć, nie przyznały dalajlamie wizy.

Włoskie media podkreślają w czwartek, że nie dojdzie do pierwszego spotkania Franciszka z dalajlamą, mimo że duchowy przywódca Tybetańczyków wyraził takie pragnienie.

REKLAMA

„Tym razem nie spotkam się z papieżem Franciszkiem. Administracja w Watykanie mówi, że nie jest to możliwe, bo spowodowałoby to niedogodności” – powiedział dalajlama po przyjeździe do Rzymu na zjazd noblistów. Zapewnił następne o swym szacunku dla papieża.

O szacunku Franciszka dla dalajlamy informują z kolei nieoficjalnie watykańskie źródła, cytowane przez Ansę. Przypomina się, że Benedykt XVI spotkał się z tybetańskim liderem w 2006 roku, ale nie widział się już z nim w czasie jego dwóch następnych wizyt we włoskiej stolicy w 2007 i 2009 roku.

Tę wstrzemięźliwość Watykanu tłumaczy się nieoficjalnie chęcią uniknięcia napięć z Chinami, z którymi Stolica Apostolska od kilku prowadzi trudne rozmowy na temat normalizacji stosunków. Mimo upływu lat nie przyniosły one żadnego przełomu.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi pytany przez dziennikarzy o to, czy prawdą jest, że papież zrezygnował ze spotkania z dalajlamą, odparł jedynie: „Nie mogę tego potwierdzić, nie mam na ten temat informacji”.

Wyjaśnił następnie, że przesłanie w imieniu Franciszka do obradujących w Rzymie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wystosuje sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Rzymski, 14. szczyt noblistów odbędzie się w hołdzie dla zmarłego przed rokiem byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli.

Na konferencji prasowej na rzymskim Kapitolu noblistka Jody Williams z USA wyraziła ubolewanie, że zjazd nie mógł odbyć się w tym roku w Kapsztadzie w RPA, gdzie pierwotnie go planowano. Nobliści postanowili tam nie jechać, gdy dalajlama nie otrzymał wizy wjazdowej.

Takie spotkania odbywały się w Wiecznym Mieście już osiem razy. Podczas obecnego nobliści wręczą swoją nagrodę pokojową (Peace Summit Award) wybitnemu włoskiemu reżyserowi Bernardo Bertolucciemu.

W trwającym do niedzieli spotkaniu udział wezmą między innymi Michaił Gorbaczow, arcybiskup Desmond Tutu z RPA, Jose Ramos-Horta z Timoru Wschodniego, Leymah Gbowee z Liberii i irańska obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi. Nie przyjedzie Lech Wałęsa, który kilka dni temu złamał nogę.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.Filippo Monteforte/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2115086156 views

REKLAMA

2115086388 views

REKLAMA

REKLAMA

2116882778 views

REKLAMA

2115086528 views

REKLAMA

2115086627 views

REKLAMA

2115086735 views