REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież i sekretarz generalny ONZ rozmawiali o ekologii i imigracji

Papież i sekretarz generalny ONZ rozmawiali o ekologii i imigracji

-

Papież Franciszek i sekraetarz generalny ONZ Ban Ki-Moon fot.L'Osservatore Romano/Handout/EPA
Papież Franciszek i sekraetarz generalny ONZ Ban Ki-Moon fot.L’Osservatore Romano/Handout/EPA

Zmiany klimatyczne, zrównoważony rozwój, a także imigracja to tematy wtorkowej rozmowy papieża Franciszka z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Papież nie przyjął go na audiencji, ale poszedł do Papieskiej Akademii Nauk, gdzie Ban był na sympozjum.

Temat międzynarodowego seminarium „Chronić Ziemię, uszlachetnić ludzkość”, na które zaproszono sekretarza generalnego ONZ, to jedna z kwestii, jakie omówił on w trakcie spotkania z papieżem w Ogrodach Watykańskich. Mowa była także, jak poinformował Ban na konferencji prasowej, o przygotowanej przez Franciszka encyklice na temat ekologii.

REKLAMA

„Papież powiedział mi, że encyklika już jest napisana i że ukaże się w czerwcu” – poinformował. Ban wyraził przekonanie, że może ona być bardzo ważnym wydarzeniem tego roku w dziedzinie ekologii, obok wrześniowego szczytu na temat zrównoważonego rozwoju i oczekiwanego globalnego porozumienia w kwestiach klimatycznych.

Mówiąc o potrzebie dążenia do zrównoważonego rozwoju Ban podkreślił, że powinien on zostać uznany przez społeczność międzynarodową za jeden z priorytetów.

„Wykorzenienie skrajnego ubóstwa, położenie kresu społecznemu wykluczeniu, ochrona środowiska to wartości, które są całkowicie spójne z wielkimi religiami. Papież Franciszek jest jednym z najbardziej zaangażowanych moralnych głosów, orędowników tych wartości” -ocenił sekretarz generalny ONZ. Wyraził też uznanie dla przywództwa papieża, który w swej encyklice zaapeluje o zmianę stylu życia.

Ban nawiązał również do swego udziału w poniedziałkowym rejsie po Cieśninie Sycylijskiej, gdzie wraz z premierem Włoch Matteo Renzim i szefową dyplomacji UE Federiką Mogherini obserwował z pokładu okrętu włoskiej marynarki wojennej operację patrolowania Morza Śródziemnego w związku z masowym napływem imigrantów. Powtórzył swój sprzeciw wobec włoskiego postulatu, by zniszczyć łodzie i kutry, którymi przemytnicy imigrantów wysyłają ich do Włoch, przede wszystkim z wybrzeży Libii.

„To nie jest właściwa droga, musimy powstrzymać przemytników” – oświadczył Ban. Jego zdaniem niszczenie łodzi przyniosłoby jedynie dalsze straty ekonomiczne w Afryce Północnej, gdzie całe społeczności utrzymują się z rybołówstwa.

Przy okazji wtorkowego spotkania Watykan przypomniał, że 25 września Franciszek wygłosi przemówienie na forum ONZ w Nowym Jorku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094036319 views

REKLAMA

REKLAMA

2094036603 views

REKLAMA

2095833052 views

REKLAMA

2094036853 views

REKLAMA

2094036993 views

REKLAMA

2094037134 views