REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPapież apeluje o pomoc dla Afryki w związku z epidemią eboli

Papież apeluje o pomoc dla Afryki w związku z epidemią eboli

-

Papież Franciszek zaapelował w środę do społeczności międzynarodowej, by zapewniła konieczną pomoc krajom Afryki Zachodniej, zmagającym się z epidemią eboli. Uczestnicy audiencji generalnej w Watykanie modlili się z papieżem za ofiary choroby.

Zwracając się do ponad 30 tysięcy wiernych obecnych na placu Świętego Piotra Franciszek powiedział: „Moje myśli kieruję do tych państw Afryki, które cierpią z powodu epidemii eboli. Zapewniam o swej bliskości z osobami dotkniętymi tą straszną chorobą”.

REKLAMA

“Zachęcam was do modlitwy za nie i za tych, którzy stracili życie w tak tragiczny sposób. Pragnę, aby nie zabrakło koniecznej pomocy ze strony wspólnoty międzynarodowej, by ulżyć w cierpieniach naszym chorym braciom i siostrom” – dodał papież.

Katechezę Franciszek poświęcił swej niedawnej pielgrzymce do Albanii. Mówił, że Albańczycy to „odważny naród męczenników”, który „w pokoju szuka godności”.

Przypomniał, że w latach komunistycznej dyktatury setki chrześcijan i muzułmanów „aresztowano, torturowano i deportowano tylko dlatego, że wierzyli w Boga”.

„Były to ponure lata, podczas których zduszono wszelką wolność religijną, nie wolno było wierzyć w Boga, zniszczono tysiące kościołów i meczetów, które zamienione zostały na magazyny i kina” – powiedział Franciszek. Przypomniał, że palono książki dotyczące wiary i nie wolno było nadawać dzieciom imion związanych z religią.

Papież dodał, że widział w głównej alei w Tiranie portrety 40 zamordowanych katolickich księży.

O niedzielnej wizycie w Albanii Franciszek mówił też, zwracając się do Polaków: „Po latach ateistycznego reżimu, prześladowań, ten kraj cieszy się dzisiaj pokojowym współistnieniem wiernych różnych religii. Niech będzie on wyzwaniem dla innych narodów żyjących w stanie wojny, by wyrzekły się nienawiści i we wzajemnym dialogu znalazły drogi pojednania”.

„Niech Bóg pozwoli wszystkim cieszyć się pełnym pokojem, który nam dał Pan nasz, Jezus Chrystus” – podkreślił papież.

Na placu Świętego Piotra obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa, wprowadzone w związku z pogróżkami ze strony dżihadystów. Wyraźną oznaką wzmocnienia ochrony jest to, że papież Franciszek znacznie krócej niż dotychczas objeżdża w papamobile sektory z wiernymi.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Na zdjęciu:

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2097978258 views

REKLAMA

REKLAMA

2097978491 views

REKLAMA

2099774883 views

REKLAMA

2097978634 views

REKLAMA

2097978735 views

REKLAMA

2097978845 views