REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPapież apeluje o energetyczną przemianę i odchodzenie od paliw kopalnych

Papież apeluje o energetyczną przemianę i odchodzenie od paliw kopalnych

-

Potrzebna jest „energetyczna przemiana” na świecie i stopniowe, ale bez zbędnej zwłoki, odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz czystych źródeł energii – mówił papież Franciszek w przesłaniu na globalną internetową konferencję na temat kryzys klimatycznego.

W wystąpieniu wyemitowanym przez Watykan w sobotę wieczorem na konferencję pod hasłem „Countdown” (odliczanie) papież podkreślił: „Mamy przed sobą niewiele lat; naukowcy liczą, że mniej niż trzydzieści na to, by drastycznie zredukować emisję gazów i efekt cieplarniany w atmosferze”.

REKLAMA

„Sposobem działania na rzecz takiej zmiany jest przekonywanie przedsiębiorstw o naglącej potrzebie zaangażowania się w całościową troskę o wspólny dom poprzez odmowę inwestowania w firmy, które nie spełniają wymogów kompleksowej ekologii i nagradzanie tych podejmujących konkretne kroki, by w centrum umieścić zrównoważony rozwój, sprawiedliwość społeczną i dobro wspólne” – powiedział Franciszek.

„Trzeba działać pilnie, jeśli chcemy mieć nadzieję na to, że unikniemy radykalnych i katastrofalnych zmian klimatycznych” – stwierdził papież.

Wyraził przekonanie, że gospodarka nie może ograniczać się do produkcji i dystrybucji. Konieczne – zaznaczył – jest branie pod uwagę wpływu na środowisko i godność osób.

Papież zaapelował o budowę w następnej dekadzie świata, w którym „można będzie odpowiedzieć na potrzeby teraźniejszych pokoleń, włączając w to wszystkich, bez odbierania szans przyszłym generacjom”.

Przywołał słowa ze swej ekologiczno- społecznej encykliki „Laudato si”, w której wzywał, by wysłuchać wołania Ziemi i ubogich.

Zdaniem Franciszka obecny system ekonomiczny nie jest zrównoważony.

„Stoimy w obliczu imperatywu moralnego nakazującego przemyśleć wiele rzeczy: jak produkujemy, jak konsumujemy, pomyśleć o naszej mentalności marnotrawstwa, krótkoterminowych wizjach, wyzysku ubogich, obojętności wobec nich, o wzroście nierówności i zależności od szkodliwych źródeł energii” – powiedział papież do uczestników wydarzenia z cyklu TED poświęconego problemowi kryzysu klimatycznego i ochronie środowiska. W ich trakcie popularyzuje się idee warte propagowania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

REKLAMA

2109274923 views

REKLAMA

2109275155 views

REKLAMA

REKLAMA

2111071546 views

REKLAMA

2109275296 views

REKLAMA

2109275395 views

REKLAMA

2109275503 views