REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPaństwo Islamskie "najbogatszą organizacją terrorystyczną"

Państwo Islamskie „najbogatszą organizacją terrorystyczną”

-

Ugrupowanie zwane Państwem Islamskim (IS) jest prawdopodobnie najlepiej samofinansującą się organizacją terrorystyczną na świecie; utrzymuje się z rabunku złóż naftowych i wymuszeń – powiedział w czwartek podsekretarz skarbu USA David Cohen.

„Wyjąwszy pewne grupy terrorystyczne utrzymywane przez państwa, ugrupowanie IS jest prawdopodobnie organizacją terrorystyczną najlepiej finansowaną spośród tych, z którymi mieliśmy do czynienia” – oświadczył Cohen, podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego w amerykańskim ministerstwie skarbu.

REKLAMA

Cohen w wypowiedzi w ośrodku badawczym Carnegie Endowment for International Peace w Waszyngtonie ocenił, że od czerwca tego roku IS uzyskiwał ze sprzedaży na czarnym rynku ropy naftowej wydobywanej z szybów naftowych w Iraku i Syrii około miliona dolarów dziennie.

Ropa ta jest odsprzedawana m.in. reżimowi Baszara el-Asada i częściowo transportowana przez terytorium Turcji.

Cohen zapewnił przy tym, że władze tureckie i kurdyjskie w Iraku „są zaangażowane w zwalczanie kontrabandy ropy naftowej”.

Według amerykańskiego podsekretarza skarbu ataki lotnictwa USA i ich sojuszników na infrastrukturę IS oraz na instalacje naftowe „zaczęły zmniejszać jego zdolność do finansowania się za pomocą kontrabandy ropy naftowej”.

Wyżej oceniła wpływy Państwa Islamskiego z rabunku i kontrabandy ropy firma analityczna IHS. Miałyby wynosić 800 milionów dolarów w skali roku, a po rozpoczęciu ataków lotniczych koalicji – dwukrotnie mniej. Eksperci IHS twierdzą, że z szybów naftowych na kontrolowanych terenach Iraku i Syrii IS wydobywa 50-60 tys. baryłek ropy dziennie, a sprzedaje po cenie 25-60 dolarów za baryłkę. (PAP)

fot.TOLGA BOZOGLU/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103262479 views

REKLAMA

2103262712 views

REKLAMA

2105059104 views

REKLAMA

2103262855 views

REKLAMA

2103262955 views

REKLAMA

2103263064 views