REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatPaństwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

-

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

„To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

REKLAMA

„Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy” – dodał.

Podziękował Turcji za „konstruktywne podejście” w procesie akcesji obu nordyckich krajów do NATO. „Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii” – powiedział.

Szwecja i Finlandia mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO będzie trwał proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych. Stoltenberg wyraził nadzieję, że przebiegnie on szybko.

Przypomniał, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku państw poprzednio przystępujących do NATO trwała średnio około roku. Wyraził jednak nadzieję, że w związku z wojną na Ukrainie Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest pewien, że turecki parlament nie będzie przeciągał ratyfikacji, sekretarz generalny NATO uniknął odpowiedzi.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że Ankara może blokować ten proces, jeśli Helsinki i Sztokholm nie spełnią żądania Turcji w sprawie ekstradycji osób podejrzanych o terroryzm, powiązanych z kurdyjskimi organizacjami terrorystycznymi.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

REKLAMA

2094047241 views

REKLAMA

REKLAMA

2094047525 views

REKLAMA

2095843974 views

REKLAMA

2094047775 views

REKLAMA

2094047913 views

REKLAMA

2094048054 views