REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Palestyna. Koniec współpracy Palestyńczyków i CIA

Palestyna. Koniec współpracy Palestyńczyków i CIA

-

Palestyńskie służby bezpieczeństwa przestaną udostępniać informacje CIA, by zaprotestować przeciwko ewentualnej aneksji części Zachodniego Brzegu przez Izrael – poinformowały w czwartek palestyńskie władze.

„Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych (CIA) została powiadomiona 48 godzin temu, że umowa z nią już nie obowiązuje” – przekazał główny negocjator Palestyńczyków i sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saib Erekat na wideokonferencji z małą grupą dziennikarzy.

Waszyngton został poinformowany o decyzji po wtorkowym oświadczeniu prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa, że jego rząd nie będzie honorować porozumień z Izraelem i USA, w tym w zakresie koordynacji działań z izraelskimi siłami bezpieczeństwa – dodał Erekat.

REKLAMA

2147483647 clicks

Autonomia Palestyńska pod przewodnictwem Abbasa zerwała stosunki z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa w 2017 roku, kiedy ten uznał oficjalnie Jerozolimę za stolicę Izraela, lecz utrzymano pewne związki niepolityczne, w tym koordynację między palestyńskimi służbami a CIA.

Jak zauważa AFP, szczegóły tej współpracy nie zostały ujawnione, ale według analityków dotyczą palestyńskich grup zbrojnych, takich jak Hamas, lub lokalnych bojowników, którzy mogą być powiązani z organizacjami dżihadystycznymi, m.in. Państwem Islamskim (IS).

Abbas już wcześniej wielokrotnie groził, że położy kres współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Według agencji Reutera izraelscy urzędnicy twierdzą, że potrzebuje on wsparcia Izraela w obliczu konfliktu z kontrolującym Strefę Gazy Hamasem.

„Współpraca w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi już nie istnieje, koordynacja w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem już nie istnieje” – powiedział jednak Erekat. „Chcemy utrzymać porządek publiczny i praworządność własnymi siłami” – zaznaczył.

Agencje odnotowują, że ambasada USA w Jerozolimie nie skomentowała decyzji rządu palestyńskiego. (PAP)

REKLAMA

2131874586 views

REKLAMA

REKLAMA

2131874601 views

REKLAMA

REKLAMA

2133670921 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131874611 views

REKLAMA

2131874614 views

REKLAMA

2131874618 views