REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Pakistan. 10 osób skazanych na więzienie za atak na Malalę Yousafzai

Pakistan. 10 osób skazanych na więzienie za atak na Malalę Yousafzai

-

Mułła Fazlullah (w środku) fot.TTP/EPA
Mułła Fazlullah (w środku)
fot.TTP/EPA

Trybunał antyterrorystyczny w Pakistanie skazał w czwartek na kary 25 lat więzienia dziesięć osób zamieszanych w atak w 2012 roku na Malalę Yousafzai – nastolatkę, która w internecie domagała się, wbrew talibom, prawa kobiet do edukacji.

REKLAMA

“Sędzia Mohammad Amin Kundi skazał na 25 lat pozbawienia wolności każdego z 10 oskarżonych”, należących do talibów – poinformował przedstawiciel sądu.

To pierwsze wyroki skazujące w sprawie ataku na nastolatkę. Proszący o anonimowość przedstawiciel pakistańskich sił bezpieczeństwa powiedział, że wśród 10 skazanych nie ma żadnego z kilku mężczyzn, którzy bezpośrednio dokonali ataku, choć “z pewnością skazani odegrali pewną rolę w planowaniu i przeprowadzeniu zamachu”.

Zdaniem policji zamachowiec, który strzelił do Malali, zbiegł do sąsiedniego Afganistanu. Kilka innych osób, w tym przywódca pakistańskich talibów mułła Fazlullah, jest wciąż poszukiwanych.

Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie.

9 października 2012 roku 15-letnia wówczas dziewczyna została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnym leczeniu i rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Malala nie może wrócić do ojczyzny, bo talibowie oskarżają ją o propagowanie zachodniego stylu życia i “nieprzyzwoite” zachowanie; grożą śmiercią zarówno dziewczynie jak i jej bliskim.

Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka. W 2014 roku Malala jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks