REKLAMA

2130385505 views

REKLAMA

2130385504 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatOrganizacje dziennikarskie zwracają się do RE ws. mediów publicznych w Polsce

Organizacje dziennikarskie zwracają się do RE ws. mediów publicznych w Polsce

-

Gmach TVP przy Woronicza fot.Leszek Szymanski/EPA
Gmach TVP przy Woronicza fot.Leszek Szymanski/EPA

Organizacje dziennikarskie – Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy – zwróciły się do Rady Europy ws. ustawy o mediach publicznych w Polsce.

REKLAMA

Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik Rady Europy Andrew Cutting, przekazując w mailu link do skargi tych organizacji, zamieszczonej na stronie internetowej Rady Europy – na platformie promującej ochronę dziennikarstwa i bezpieczeństwo dziennikarzy.

Według tych organizacji zmiany w polskim prawie dot. mediów publicznych przewidują „usunięcie gwarancji niezależności publicznej telewizji i radia”, co jest „naruszeniem norm Rady Europy i danego przez polską konstytucję niezależnemu organowi (KRRiT) mandatu do stania na straży szeroko pojętego interesu publicznego w radiofonii i telewizji”.

Zdaniem tych organizacji „proponowane rozwiązania są zwrotem ku bezpośredniej kontroli rządowej nad strategiczną i redakcyjną postawą nadawców publicznych, co jest całkowicie nie do zaakceptowania w prawdziwej demokracji”.

Napisano również, że „plany polskiego rządu są bezpośrednio sprzeczne z zobowiązaniami podjętymi przez Komitet Ministrów Rady Europy w jego deklaracji ws. zarządzania mediami publicznymi z 2012 roku”.

W piśmie wezwano „polską partię rządzącą do natychmiastowego porzucenia proponowanej legislacji”.

31 grudnia Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz PR. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa “do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych”. Ustawa trafiła do prezydenta. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126287908 views

REKLAMA

REKLAMA

2126287925 views

REKLAMA

REKLAMA

2128084245 views

REKLAMA

2126287935 views

REKLAMA

2126287939 views

REKLAMA

2126287943 views