REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoONZ. 2 listopada dniem walki z bezkarnością wobec przestępstw na dziennikarzach

ONZ. 2 listopada dniem walki z bezkarnością wobec przestępstw na dziennikarzach

-

Zgodnie z rezolucją ONZ 2 listopada przypada międzynarodowy dzień walki z bezkarnością wobec przestępstw na pracownikach mediów. Między 2006 a 2020 ponad 1200 dziennikarzy zginęło podczas wykonywania swoich obowiązków – wynika z danych UNESCO.

Dziewięciu na dziesięciu sprawców przestępstw pozostaje bezkarnych. Tylko w 2020 roku 62 dziennikarzy straciło życie w czasie wykonywania zadań służbowych.

REKLAMA

„Mówienie prawdy ma swoją cenę” – przypomniała dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay i dodała: „Tylko pozwalając, by mówiono prawdę, możemy wspierać pokój, sprawiedliwość i zrównoważony rozwój w naszych społeczeństwach”.

W ostatnich latach UNESCO przeszkoliło 23 tys. urzędników – sędziów, prokuratorów i prawników różnych specjalizacji – na temat międzynarodowych standardów związanych z wolnością wypowiedzi i ochroną dziennikarzy. Tegoroczna kampania #EndImpunity ma na celu zwrócenie uwagi świata na szczególne zagrożenia, przed którymi stoją dziennikarze pełniący swoje obowiązki.

We wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zauważył, że w ostatnich latach wzrosła liczba dziennikarzy zabitych poza strefą relacjonowania konfliktów zbrojnych. „W wielu krajach samo badanie korupcji, handlu ludźmi, naruszeń praw człowieka lub kwestii środowiskowych naraża pracowników mediów na utratę życia” – powiedział i dodał: „Pandemia Covid-19 i plaga dezinformacji pokazały, że dostęp do faktów jest dosłownie kwestią życia i śmierci”.

Według raportu UNESCO „The Chilling” szczególnie narażone na groźby i ataki, także w sferze internetu, są dziennikarki. 73 proc. ankietowanych pracowniczek mediów przyznało, że były „zastraszane i obrażane w sieci w związku z ich pracą”.

Data międzynarodowego dnia walki z bezkarnością wobec przestępstw na dziennikarzach została wybrana przez ONZ dla upamiętnienia dwóch francuskich dziennikarzy zamordowanych w Mali 2 listopada 2013 roku.

W ramach obchodów przewidziano m.in. dyskusję zorganizowaną przez Ossigeno per l’informazione (instytucji, która monitoruje groźby i nadużycia wobec włoskich dziennikarzy) w Międzynarodowym Instytucie Kryminalnym we włoskim mieście Syrakuzy. Wydarzenie jest okazją do stworzenia platformy dialogu między międzynarodowymi prokuratorami i dziennikarzami na temat środków zapobiegawczych i ochronnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzy.

Tegoroczne wydarzenia utorują drogę do obchodów 10-lecia planu działania ONZ w sprawie bezpieczeństwa dziennikarzy oraz kwestii bezkarności, które przypadają na 2022 rok.(PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2116497830 views

REKLAMA

REKLAMA

2116498032 views

REKLAMA

REKLAMA

2118294407 views

REKLAMA

2116498148 views

REKLAMA

2116498235 views

REKLAMA

2116498328 views