REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatObserwatorzy OBWE i RE: referendum w Turcji nie spełniało standardów

Obserwatorzy OBWE i RE: referendum w Turcji nie spełniało standardów

-

Protesty w Stambule po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum fot. Sedat Suna/EPA
Protesty w Stambule po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum fot. Sedat Suna/EPA

Procedury zastosowane w kampanii i podczas niedzielnego referendum w Turcji ws. zmiany systemu rządów nie spełniały międzynarodowych standardów – oceniła w poniedziałek misja obserwatorów z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Rady Europy.

REKLAMA

Kampania referendalna przebiegała w nierównych warunkach – wskazała wspólna misja obserwacyjna OBWE i RE.

“Referendum odbyło się na nierównych zasadach, dwa obozy kampanii nie korzystały z takich samych możliwości” – oświadczył szef misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Cezar Florin Preda, wskazując na dominację kampanii na “tak” w przestrzeni publicznej i mediach. “Późne zmiany w procedurze liczenia (głosów) usunęły ważne zabezpieczenie” przed oszustwami – dodał, odnosząc się do decyzji tureckiej komisji wyborczej o zaakceptowaniu nieostemplowanych kart do głosowania.

“Ogólnie rzecz biorąc referendum nie spełniło standardów Rady Europy” – zauważył Preda, wskazując, że “ramy prawne są niewystarczające”, jeśli chodzi o uzyskanie “procesu prawdziwie demokratycznego”.

Turcja należy do Rady Europy od 1949 roku.

Przedstawiciel ZPRE zwrócił również uwagę, że referendum zostało zorganizowane w momencie, gdy w Turcji obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony po nieudanej próbie puczu z 15 lipca zeszłego roku.

Wtórowała mu Tana de Zuleta z OBWE, według której decyzja tureckiej komisji wyborczej o uznaniu za ważne głosów, które nie miały oficjalnych stempli, osłabiła istotne zabezpieczenia przed oszustwami wyborczymi – informuje agencja AFP.

Jak podaje Associated Press, grupa monitorująca opisała szereg nieprawidłowości w referendum, w tym wypaczoną kampanię na “tak”, zastraszanie kampanii na “nie”, a także fakt, że pytanie referendalne nie było umieszczone na karcie do głosowania.

De Zuleta podkreśliła, że procedury nie były w pełni zgodne z normami, na których przestrzeganie Turcja się zgodziła.

W niedzielnym referendum konstytucyjnym w Turcji 51,4 procentami głosów zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciwko wprowadzaniu zmian – podała Najwyższa Komisja Wyborcza. Ostateczne wyniki referendum w Turcji mają być znane w ciągu 10-11 dni. (PAP)

 

REKLAMA

2123117374 views

REKLAMA

REKLAMA

2123117391 views

REKLAMA

REKLAMA

2124913711 views

REKLAMA

2123117401 views

REKLAMA

2123117407 views

REKLAMA

2123117411 views