REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatObrońcy Kobane: "amerykańskie ataki powietrzne nie wystarczają"

Obrońcy Kobane: „amerykańskie ataki powietrzne nie wystarczają”

-

„Amerykańskie ataki powietrzne nie wystarczają” – oświadczył kurdyjski oficer z obrony kurdyjskiego miasta Kobane w Syrii, po tym jak bojownicy Państwa Islamskiego zdobyli w sobotę strategiczne wzgórze Machta Nur, z którego widzą cele ostrzału w mieście „jak na dłoni „.

„Przeciwnik znajduje się o kilometr od miasta” – powiedział Idris Nahsen.

REKLAMA

„Koalicja, na czele której stoją Stany Zjednoczone, powinna nam dostarczyć broni i amunicji, a ich uderzenia z powietrza nie wystarczają już, aby pokonać terrorysów” – powiedział Idris Nahsen, jeden z dowódców bojowników kurdyjskich walczącycyh w obronie niegdyś stutysięcznego Kobane (Ajn al-Arab), gdzie pozostało już tylko kilka tysięcy mieszkańców.

Od połowy września, odkąd siły Państwa Islamskiego (IS) wyposażone w nowoczesną broń (którą m.in. porzuciła armia iracka) rozpoczęły natarcie w kierunku miasta, rejon ten opuściło 186 000 uchodźców. Schronili się w pobliskiej Turcji.

Jeszcze dziesięć dni temu depesze agencyjne mówiły o zajęciu przez dżihadystów około stu miejscowości wokół Kobane. W niedzielę kurdyjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w rękach oddziałów islamskich fanatyków znajduje się już 350 miejscowości w tym rejonie.

Pociski wystrzeliwane przez bojowników Państwa Islamskiego eksplodowały w niedzielę również na terytorium Turcji, raniąc po drugiej stronie granicy, o kilka kilometrów od Kobane, pięciu Turków.

Dowództwo kurdyjskiej obrony Kobane ocenia, że jedyną szansą skutecznego oporu wobec ofensywy byłoby zniszczenie broni ciężkiej, jaką dysponują dżihadyści. Kurdowie nie mają jednak odpowiedniego uzbrojenia, aby móc się skutecznie przeciwstawić ich ofensywie.

Państwo Islamskie proklamowało w czerwcu utworzenie kalifatu w Iraku i Syrii. Zdobyło kontrolę nad rozległymi terenami: panuje częściowo w 6 prowincjach północnego Iraku włącznie z drugim co do wielkości miastem – Mosulem i na znacznych terenach Syrii.

Według amerykańskich ekspertów wojskowych, na których powołuje się w niedzielę agencja AFP, Kobane jest bardzo dobrą ilustracją ograniczonego charakteru zagranicznej interwencji prowadzonej wyłącznie z powietrza bez pomocy w postaci naprowadzania z ziemi samolotów na cel.

„Kurdowie muszą stawić czoło dobrze zorganizowanym i uzbrojonym bojownikom” – powiedział były amerykański doradca wojskowy, Seth Jones.

„Dotyczy to szerszego problemu interwencji amerykańskiej w całej Syrii, która nie jest kierowana i koordynowana z ziemi, m.in. wskutek rozdrobnienia niezliczonych grup powstańców” – dodaje Jones.(PAP)

fot.EPA/OLIVIER HOSLET

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097025562 views

REKLAMA

REKLAMA

2097025795 views

REKLAMA

REKLAMA

2098822189 views

REKLAMA

2097025942 views

REKLAMA

2097026043 views

REKLAMA

2097026154 views