REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatObama i Hollande uczcili pamięć ofiar lądowania w Normandii

Obama i Hollande uczcili pamięć ofiar lądowania w Normandii

-

Prezydent USA Barack Obama i prezydent Francji Francois Hollande uczestniczyli w 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, w uroczystości na amerykańskim cmentarzu w Coleville-sur-Mer, upamiętniającej ofiary tamtych wydarzeń. 

fot. PASCAL ROSSIGNOL / POOL/PAP/EPA
fot. PASCAL ROSSIGNOL / POOL/PAP/EPA

Obama spotkał się też prywatnie z weteranami lądowania w Normandii. Podkreślał oddanie Stanów Zjednoczonych sprawie wolności, „zapisane krwią” na plażach Normandii. „Wasze dziedzictwo jest w dobrych rękach” – powiedział weteranom.

Prezydent wyraził też uznanie Amerykanom pełniącym obecnie służbę w siłach zbrojnych. „I pewnego dnia – powiedział – przyszłe pokolenia, czy to za siedemdziesiąt, czy za siedemset lat, będą się zbierały w takich miejscach jak to, by oddawać im cześć i głosić, że były to pokolenia mężczyzn i kobiet, które po raz kolejny udowodniły, że Stany Zjednoczone są i pozostaną największą siłą wolności, jaką kiedykolwiek znał świat”.

REKLAMA

Nawiązując do rocznicy prezydent USA zaakcentował, że Ameryka i jej sojusznicy „dali z siebie tak wiele, by przetrwała wolność w momencie jej największego zagrożenia”.

Obama przypomniał, że jego dziadek służył w armii generała Pattona, a jego babcia była jedną z tych wielu kobiet, które pracowały w Stanach Zjednoczonych, wspierając wysiłek wojenny, a konkretnie – na linii montażowej bombowców B-29.

Hollande podkreślił m.in., że Francja nigdy nie zapomni tego, co zawdzięcza Stanom, Zjednoczonym. Zaakcentował, że 6 czerwca to rocznica „pamiętnej daty w naszej historii, kiedy nasze dwa narody walczyły w tej samej bitwie o wolność”. (PAP)

REKLAMA

2103322354 views

REKLAMA

2103322587 views

REKLAMA

2105118979 views

REKLAMA

2103322730 views

REKLAMA

2103322830 views

REKLAMA

2103322939 views