REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Norweski Kościół luterański zaaprobował małżeństwa homoseksualne

Norweski Kościół luterański zaaprobował małżeństwa homoseksualne

-

gaymarriage

Obradujący w Trondheim synod norweskiego Kościoła luterańskiego zaaprobował w poniedziałek możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych w tej wspólnocie religijnej.

Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 88 przedstawicieli Kościoła oraz delegatów świeckich, a 33 było przeciwnych tej propozycji.

REKLAMA

“Nareszcie będziemy mogli świętować miłość bez względu na to, kogo kochamy” – powiedział po głosowaniu lider działającej w norweskim Kościele luterańskim organizacji Otwarty Kościół Ludowy, Gard Sandaker-Nilsen.

Debata nad umożliwieniem gejom i lesbijkom zawierania małżeństw trwała w norweskim Kościele luterańskim 20 lat. Podczas poprzedniego synodu w 2014 roku możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych nie zdobyła wymaganej większości, ale scaliła zwolenników zmian. Po porażce zwolenników jednopłciowych ślubów, w 2015 roku powstała, jako wewnętrzna opozycja, liberalna organizacja Otwarty Kościół Ludowy, do której przystąpiły 42 ze 116 diecezji. Dalszy sprzeciw konserwatystów groził rozłamem w Kościele.

Pierwszy ślub osób tej samej płci w norweskim Kościele luterańskim planowany jest najwcześniej na początek 2017 roku. Do tego czasu mają zostać opracowane teologiczne zmiany w liturgii małżeństwa.

W 2008 roku norweski parlament zrównał prawa par homoseksualnych i heteroseksualnych w kwestiach dotyczących małżeństwa, adopcji i in vitro.

W sąsiedniej Szwecji siostrzany luterański Kościół, zwany Kościołem Szwedzkim, udziela od 2009 roku ślubów parom jednopłciowym. Takie małżeństwa są też uznawane przez szwedzkie państwo.

W Norwegii Kościół luterański, zwany Kościołem Norweskim, został ustanowiony jako państwowy w konstytucji z 1814 roku, po uzyskaniu niezależności Norwegii od Danii. Jeszcze do 2012 roku był to oficjalny Kościół państwowy, którego zwierzchnikiem był król.

Według statystyk oficjalnie do Kościoła luterańskiego w niespełna 5-milionowej Norwegii należy prawie 80 proc. mieszkańców, w praktyce w nabożeństwach uczestniczy regularnie tylko 2 procent.

Daniel Zyśk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks