REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Norwegia. Obowiązkowa służba wojskowa także dla kobiet

Norwegia. Obowiązkowa służba wojskowa także dla kobiet

-

Do odbycia obowiązkowej służby wojskowej będą w Norwegii mogły być powoływane także kobiety. Norweski parlament znowelizował stosowną ustawę, a resort obrony liczy na znaczny wzrost liczby kobiet w wojsku.

W wieku poborowym (19 lat – 44 lata) jest ok. 60 tys. Norwegów i Norweżek, ale obowiązkową służbę wojskową pełni tylko ok. 8 tys. osób – 7 tys. mężczyzn i 1 tys. kobiet – samych ochotniczek. Według resortu obrony nie ma planów zwiększenia łącznej liczby odbywających służbę wojskową.

REKLAMA

Nowe zasady będą mieć zastosowanie wobec kobiet urodzonych od 1997 roku. Pierwsze poborowe stawią się do odbycia służby wojskowej latem 2016 roku.

Minister obrony Norwegii Ine Eriksen podkreśliła, że służbę wojskową będą pełnić „osoby najbardziej odpowiednie, najbardziej umotywowane, bez względu na płeć”. Norweskie siły zbrojne akcentują, że do pełnienia służby wyszukują „najlepszych i najbystrzejszych”.

Wnosząc do parlamentu projekt nowelizacji ustawy o obowiązku wojskowym rząd podkreślał, że „fundamentalną wartością norweskiego społeczeństwa jest to, iż prawa i obowiązki nie zależą od płci”.(PAP)

fot.VALDA KALNINA/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks