REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatNorwegia. Eksperci: Cichanouska i Thunberg z szansami na pokojowego Nobla

Norwegia. Eksperci: Cichanouska i Thunberg z szansami na pokojowego Nobla

-

Zdaniem norweskich ekspertów największe szanse na otrzymanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla mają liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, szwedzka działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg i organizacje monitorujące wolność prasy – podał w środę Reuters.

Henrik Urdal, dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO), uważa, że wśród faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla są organizacje walczące o wolność prasy, takie jak Reporterzy bez Granic (RSF) czy Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). “Odpowiada to szeroko zakrojonej debacie na temat znaczenia niezależnego relacjonowania i walki z nieprawdziwymi informacjami dla demokratycznych rządów” – powiedział.

REKLAMA

Wyróżniona może zostać także walka z globalnym ociepleniem oraz Greta Thunberg, która – jak pisze Reuters – być może jest najbardziej znaną na świecie działaczką na rzecz klimatu.

“Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła zaniepokojenie, że niekorzystne skutki zmian klimatycznych mogą stanowić zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział Asle Sveen, historyk specjalizujący się w Pokojowej Nagrodzie Nobla.

Zarówno Sveen, jak i Urdal prawidłowo przewidzieli zwycięzców w przeszłości, w tym takich, którzy byli stosunkowo mało znani na arenie międzynarodowej, zanim zostali wyróżnieni.

Obaj eksperci wśród tegorocznych faworytów wymienili także liderkę białoruskich kręgów demokratycznych Cichanouską. “(Białoruś ma – PAP) jeden z najbardziej opresyjnych reżimów na świecie i w dużej mierze pokojową opozycję” – stwierdził Urdal. Dodał, że nagroda dla Cichanouskiej byłaby też odbierana “jako ogólna reakcja na to, co teraz postrzegamy trochę jako zejście na drogę autokracji w wielu krajach”.

Jak podaje Reuters, do nominowania kandydatów uprawnione są tysiące osób – od parlamentarzystów po byłych laureatów nagrody, ale zwycięzca zwykle był jedną z osób zaproponowanych przez parlamentarzystów z Norwegii. Norwescy parlamentarzyści wśród faworytów wymieniali Thunberg i Cichanouską, a także działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, amerykańską polityk Stacey Abrams i Światową Organizację Zdrowia.

Zwycięzcę 8 października ogłosi Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu osób wybranych przez parlament Norwegii. Do tegorocznej nagrody nominowano 329 osób i organizacji. Lista kandydatów pozostaje tajna przez 50 lat. (PAP)

REKLAMA

2116385266 views

REKLAMA

REKLAMA

2116385478 views

REKLAMA

REKLAMA

2118181854 views

REKLAMA

2116385596 views

REKLAMA

2116385683 views

REKLAMA

2116385777 views