REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatNiemiec po raz pierwszy szefem sztabu wojsk lądowych USA w Europie

Niemiec po raz pierwszy szefem sztabu wojsk lądowych USA w Europie

-

Niemiecki generał Markus Laubenthal zostanie 4 sierpnia szefem sztabu generalnego armii USA w Europie, dołączając do kwatery głównej w Wiesbaden w środkowych Niemczech, co jest „istotnym postępem” we współpracy między dwoma krajami. To pierwszy taki przypadek w armii USA.

Markus Laubenthal fot.Bundeswehr/www.bundeswehr.de
Markus Laubenthal fot.Bundeswehr/www.bundeswehr.de

„Po raz pierwszy” Niemiec będzie „prawą ręką generała Donalda M. Campbella, dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR), które liczą „ponad 37 tysięcy żołnierzy” – poinformowała w czwartek w komunikacie niemiecka armia.

REKLAMA

„Praca w wielonarodowym środowisku z naszymi niemieckimi sojusznikami jest odważnym i istotnym postępem w zaangażowaniu armii amerykańskiej w Europie” – podkreślił generał Campbell, cytowany przez dowództwo amerykańskie w komunikacie.

Przed tą nominacją generał Laubenthal dowodził 12. dywizją pancerną w Ambergu, w Bawarii, na południu Niemiec oraz sztabem generalnym sił NATO na północy Afganistanu. Służył również w Kosowie – przypomina armia USA.

Stosunki niemiecko-amerykańskie były w ostatnich miesiącach bardzo napięte. Powodem było ujawnienie informacji o inwigilowaniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obywateli Niemiec. W polu zainteresowania amerykańskich służb był także przez lata telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Berlin zabiega od ubiegłego roku o podpisanie z USA umowy zakazującej wzajemnego szpiegowania, jednak ze względu na negatywne stanowisko Waszyngtonu do tej pory nie doszło do porozumienia.

Kwatera główna USAREUR (US Army Europe; 7. armia USA) znajduje się w Wiesbaden (Hesja). Oprócz Niemiec amerykańscy żołnierze stacjonują w Belgii, Holandii i we Włoszech. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109224780 views

REKLAMA

2109225012 views

REKLAMA

REKLAMA

2111021403 views

REKLAMA

2109225153 views

REKLAMA

2109225252 views

REKLAMA

2109225360 views