REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatNiemcy. Scholz za planem Marshalla dla Ukrainy, popiera jej kandydaturę do UE

Niemcy. Scholz za planem Marshalla dla Ukrainy, popiera jej kandydaturę do UE

-

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środowym wystąpieniu w Bundestagu zaapelował o stworzenie programu na wzór planu Marshalla, który pomógłby w odbudowie Ukrainy. Zadeklarował też poparcie Niemiec dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do członkostwa w UE.

„Podobnie jak zniszczona wojną Europa, dziś Ukraina potrzebuje planu odbudowy na wzór planu Marshalla. Rozmiar zniszczeń jest ogromny” – przekonywał kanclerz, który w zeszłym tygodniu osobiście odwiedził m.in. zniszczone przedmieście Kijowa – Irpień.

REKLAMA

Przypomniał, że od początku rosyjskiej agresji „Unia Europejska zorganizowała już miliardowe fundusze” na pomoc Ukrainie. „Będziemy jednak potrzebować o wiele więcej miliardów euro i dolarów na odbudowę, i to w nadchodzących latach. Jest to możliwe (do osiągnięcia) tylko wspólnymi siłami” – dodał Scholz. Poinformował, że w ramach obecnego przewodnictwa Niemiec w grupie krajów G7 Berlin planuje zwołanie międzynarodowej konferencji ekspertów w sprawie pomocy Ukrainie.

Scholz przekazał też, że przed zbliżającym się szczytem UE zabiegał o „szerokie poparcie dla oficjalnego ogłoszenia Ukrainy kandydatem do członkostwa w UE”. Zapewnił, że „zrobi wszystko, aby wszystkie 27 krajów członkowskich powiedziało +tak+”.

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli w najbliższy czwartek i piątek.

Kanclerz Niemiec poinformował także, że podczas wizyty w Kijowie porozumiał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, że zaakceptują status kandydata w przypadku Ukrainy i sąsiadującej z nią Mołdawii. Ponadto „UE musi wreszcie dać zielone światło dla negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną” – podkreślił. (PAP)

REKLAMA

2107255077 views

REKLAMA

2107255309 views

REKLAMA

2109051700 views

REKLAMA

2107255450 views

REKLAMA

2107255549 views

REKLAMA

2107255657 views