REKLAMA

2114830550 views

REKLAMA

2114830549 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatNiemcy. Kontrwywiad ostrzega przed islamistami w wojsku

Niemcy. Kontrwywiad ostrzega przed islamistami w wojsku

-

Niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD ostrzegł w poniedziałek przed infiltracją Bundeswehry przez islamistów. Resort obrony uspokaja, że kandydaci do armii są sprawdzani, a liczba byłych żołnierzy, którzy walczą w Syrii po stronie IS, jest niewielka.

Szef MAD Christof Gramm poinformował na łamach dziennika „Die Welt”, że ponad 20 byłych żołnierzy Bundeswehry wyjechało w strefę walk w Syrii i Iraku. Jego zdaniem kontrwywiad powinien sprawdzać ochotników do armii, aby Bundeswehra nie stała się „ośrodkiem szkoleniowym dla bojowników islamskich”.

REKLAMA

Rzecznik ministerstwa obrony Ingo Gerhartz zapewnił dziennikarzy, że kandydaci do Bundeswehry są podczas rekrutacji sprawdzani w zależności od rodzaju służby. „Nie bierzemy nikogo z ulicy” – podkreślił. Kandydaci do służby muszą przedstawić zaświadczenie z komendy policji, a w przypadku bardziej odpowiedzialnych stanowisk zasięgana jest opinia Urzędu Ochrony Konstytucji – wyjaśnił Gerhartz apelując, by nie dramatyzować sytuacji.

Jak zaznaczył, co roku z Bundeswehry odchodzi do cywila od 25 tys. do 30 tys. żołnierzy. „Nie przesadzajmy, 20 żołnierzy w szeregach islamistów, to nie jest porażająca liczba” – powiedział Gerhartz. Jak dodał, armia dba przede wszystkim o to, by do Bundeswehry nie wchodziły osoby o poglądach skrajnie prawicowych, bądź skrajnie lewicowych.

Gramm powiedział „Die Welt”, że liczba kandydatów do Bundeswehry wyznających radykalne poglądy będzie się zwiększyła. Zadaniem MAD jest kontrola żołnierzy w służbie czynnej. Kontrwywiad wojskowy nie posiada natomiast kompetencji do sprawdzania kandydatów do armii. Gramm opowiedział się za rozszerzeniem kompetencji. „Chętnie byśmy sprawdzili, czy nie ma wątpliwości co do wierności konstytucji przyszłych żołnierzy” – powiedział szef MAD. (PAP)

fot.Mohammed Saber/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093047647 views

REKLAMA

2093047931 views

REKLAMA

2094844380 views

REKLAMA

2093048181 views

REKLAMA

2093048319 views

REKLAMA

2093048460 views