REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Niemcy. "Die Welt": rząd odmówi "Nocnym Wilkom" zgody na wjazd

Niemcy. “Die Welt”: rząd odmówi “Nocnym Wilkom” zgody na wjazd

-

 

fot.Yuri Kochetkov/EPA
fot.Yuri Kochetkov/EPA

REKLAMA

“Czołowi przedstawiciele +Nocnych Wilków+ nie dostaną zgody na wjazd do Niemiec” – pisze “Die Welt” w swoim wydaniu internetowym, powołując się na źródło w rządzie w Berlinie.

Niemieckie władze unieważniły ponadto wizy, które zostały wyłudzone przez członków klubu poprzez podanie (we wnioskach o wizę) nieprawdziwych danych.

Resort spraw zagranicznych oraz MSW w Berlinie oświadczyły wcześniej, że celem niemieckiego rządu są “godne” obchody 70. rocznicy zakończenia wojny. “Sprzeciwiamy się wszelkim próbom instrumentalizowania zarówno bezgranicznych cierpień ofiar (wojny) jak i oporu wobec nazistowskiej dyktatury” – czytamy w oświadczeniu.

Grupa rosyjskich motocyklistów z klubu “Nocne Wilki” w sobotę wyruszyła z Moskwy do Berlina. Ich przejazd ma upamiętnić 70. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej nad hitlerowskimi Niemcami.

“Naszym zdaniem (rajd) nie przyczyni się do umocnienia relacji niemiecko-rosyjskich” – oświadczyły niemieckie MSZ i MSW. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa publicznego i porządku w Niemczech “mamy prawo i obowiązek podjęcia odpowiednich kroków, aby odpowiednio zareagować na te zjawiska” – zapowiadają władze. Ewentualne działania obejmują także możliwość uniemożliwienia obywatelom innych państw wjazdu na teren Niemiec – informują ministerstwa.

Rzecznik MSZ Martin Schaefer powiedział wcześniej PAP, że niemieckie placówki konsularne nie otrzymały od rosyjskiego klubu wniosku o przyznanie wiz, jednak władze w Berlinie przypuszczają, że z wnioskiem o wizę mogli wystąpić poszczególni członkowie “Nocnych Wilków”, nie ujawniając tego faktu.

Uczestnicy rajdu wystartowali sprzed siedziby “Nocnych Wilków” w Niżnich Mniownikach w zachodniej części stolicy Rosji. Zamierzają przejechać również przez terytorium Polski, choć polskie MSZ w piątek nie wyraziło zgody na ich przejazd.

“Nocne Wilki” to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Trasa ich rajdu ma prowadzić z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau i Karlshorst do Berlina. Liczy 6 tys. kilometrów.

Polskie MSZ przekazało w piątek ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie notę dyplomatyczną z informacją o odmowie wjazdu na terytorium Polski zorganizowanej grupy motocyklistów, w której znajdowali się przedstawiciele klubu “Nocne Wilki”.

MSZ Rosji wyraziło “stanowczy protest” z powodu decyzji polskich władz. Oświadczyło też, że jest oburzone tą odmową. Ubolewanie z powodu decyzji Polski wyraził również Kreml. “Bardzo żałujemy. Ubolewamy nad taką decyzją” – oświadczył sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Szef “Nocnych Wilków” powiedział agencji dpa, że 20 motocyklistów spróbuje dojechać na 9 maja do Berlina. Motocykliści mają – jak wyjaśnił – wizy i będą usiłowali pojedynczo przekroczyć granicę z Polską.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

fot.Yuri Kochetkov/EPA

  • Motocross Moscow-Berlin
  • 70th Victory Day celebrations
  • Motocross Moscow-Berlin
  • Motocross Moscow-Berlin
  • Motocross Moscow-Berlin
  • Motocross Moscow-Berlin
  • Motocross Moscow-Berlin

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks