REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Nepal. Kobieta u władzy na Dachu Świata

Nepal. Kobieta u władzy na Dachu Świata

-

Bidhya Devi Bhandari fot.reviewnepal.com
Bidhya Devi Bhandari fot.reviewnepal.com

Bidhya Devi Bhandari, pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Nepalu, dołączyła do coraz liczniejszego grona dam, które nie tylko sprawowały najwyższe urzędy w krajach południowej Azji, ale też zapisały się w jej historii jako przywódczynie wybitne.

REKLAMA

2147483647 clicks

W poczcie południowoazjatyckich przywódczyń najbardziej znane są bez wątpienia indyjskie premier Indira Gandhi i jej synowa, Sonia. Indira, córka Jawaharlala Nehru, pierwszego premiera niepodległych Indii, rządziła krajem w latach 1966-77 oraz 1980-84. Po dwuletnim interregnum po śmierci Nehru nie tylko przejęła po ojcu władzę, ale też dała początek najsłynniejszej na świecie politycznej dynastii.

Gdy zginęła w zamachu w 1984 r., rządy po niej przejął syn, Rajiv, mąż Włoszki Soni. A gdy i on w 1991 r. został zamordowany przez zamachowca, na czele dynastii stanęła Sonia. Wcześniej wystrzegała się polityki i starała się ustrzec przed nią męża i dzieci, ale w 2004 r. sama poprowadziła Indyjski Kongres Narodowy, partię teściowej i męża, do zwycięstwa w wyborach. Nie przyjęła jednak posady premiera, usuwając się w cień, skąd jeszcze w zeszłym roku, gdy Kongres stracił władzę, odgrywała rolę szarej eminencji.

Pod względem sławy i życiowych tragedii z Indirą i Sonią równać się mogła Benazir Bhutto z sąsiedniego Pakistanu. Została polityczną dziedziczką ojca, premiera Zulfikara Alego Bhutto, obalonego i powieszonego przez wojskowych puczystów. W 1988 r. pomściła ojca i wygrywając wolne wybory, odebrała władzę generałom. Rządziła dwukrotnie, w latach 1988-90 i 1993-96, a gdy w 2007 r. próbowała przejąć władzę po raz trzeci, została zamordowana przez zamachowca.

Benazir Bhutto przeszła do historii jako pierwsza kobieta na stanowisku premiera w świecie islamu, ale pierwszą na świecie kobietą na stanowisku szefa rządu została w 1960 r. Sirimavo Bandaranaike z położonego na południe od Indii Cejlonu. Ona z kolei władzę przejęła po mężu, premierze zamordowanym przez buddyjskiego mnicha. Rządziła trzykrotnie – w latach 1960-65, 1970-77 oraz 1994-2000, gdy prezydentem kraju (w latach 1994-2005) była jej córka i dziedziczka Chandrika Kumaratunga.

U wschodniego sąsiada Indii, w Bangladeszu, polityka od ćwierć wieku całkowicie zdominowana jest przez dwie damy, walczące ze sobą o władzę i wymieniające się urzędem premiera. Pani Sheik Hasina jest córką pierwszego prezydenta Bangladeszu Sheika Mujibura Rahmana (1971-75), zabitego w zamachu stanu. Jednym z przywódców puczu był generał Zia-ur Rahman, mąż pani Begum Khaledy Zii. On z kolei, już jako prezydent Bangladeszu (1977-81), został zgładzony w kolejnym zamachu stanu. Po śmierci obu polityków ich rolę przejęły panie – córka i wdowa, które na przemian wymieniają się władzą i premierowskim urzędem (obecnie rządzi Sheik Hasina).

Tragiczna śmierć męża okazała się także początkiem politycznej kariery 54-letniej Bidhyi Bhandari, wybranej pod koniec października przez parlament na prezydenta Nepalu, północnego sąsiada Indii. Madan Bhandari był jednym z przywódców nepalskich komunistów-marksistów i leninistów (są jeszcze maoiści) oraz posłem walczącym o obalenie monarchii w Katmandu, gdy w 1993 r. zginął w niewyjaśnionym wypadku samochodowym. Wdowa zastąpiła go w parlamencie i w partii, której jest dziś wiceprzewodniczącą, a także w walce o obalenie monarchii. W 2006 r. przewodziła ulicznej rewolucji w Katmandu, która do spółki z prowadzoną przez maoistów wojną partyzancką doprowadziły dwa lata później do upadku monarchii i ogłoszenia Nepalu republiką.

We wstrząsanej nieustannymi politycznymi kryzysami nepalskiej republice pani Bhandari była ministrem obrony w latach 2009-11, a w parlamencie walczyła o prawa kobiet w nowej konstytucji, którą w końcu, z pięcioletnim opóźnieniem, przyjęto we wrześniu.

Choć w roli prezydenta przypadnie pani Bhandari rola głównie ceremonialna, to sprawując to stanowisko ułatwi swojemu partyjnemu towarzyszowi i przełożonemu Khaddze Prasadowi Olemu rządzenie krajem jako premier. Wybór pani Bhandari na prezydenta zwieńczył jesienną ofensywę polityczną kobiet w Nepalu. Kilka dni przed jej elekcją, pani Onsari Gharti Magar jako pierwsza w Nepalu kobieta została wybrana na przewodniczącą parlamentu.

W ten sposób jedynymi krajami południowej Azji, które nie były jeszcze rządzone przez kobiety, pozostają wyspiarskie Malediwy, dawny sułtanat, gdzie zgodnie z tamtejszą konstytucją żyć mogą wyłącznie muzułmanie, oraz sąsiad Nepalu – himalajski Bhutan, ostatnie w tej części Azji królestwo absolutne. O ile na Malediwach, przeradzających się w przypominającą sułtanat satrapię, trudno spodziewać się politycznego awansu kobiet, to w przywiązanym do tradycji Bhutanie nie jest on całkiem niemożliwy – zwłaszcza pod rządami panującego od 2008 r. władcy, 35-letniego Jigme Khesara Namgyela Wangchucka, który dla unowocześniania kraju przyznał już poddanym konstytucję i regularnie urządza wybory do królewskiego parlamentu.

Wojciech Jagielski (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131415973 views

REKLAMA

REKLAMA

2131415988 views

REKLAMA

REKLAMA

2133212308 views

REKLAMA

2131415998 views

REKLAMA

2131416001 views

REKLAMA

2131416005 views