REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatNATO. Stoltenberg: napięcie wokół Ukrainy wciąż rośnie

NATO. Stoltenberg: napięcie wokół Ukrainy wciąż rośnie

-

Napięcie wokół Ukrainy wciąż rośnie, a rosyjskie wojska gromadzą się pod pretekstem ćwiczeń również od strony granicy białorusko-ukraińskiej – powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Stoltenberg zwołał konferencję prasową, by poinformować dziennikarzy, że NATO wysłało w środę do Moskwy pisemną odpowiedź na jej żądania dotyczące bezpieczeństwa.

REKLAMA

„Jesteśmy gotowi wysłuchać obaw Rosji (dotyczących bezpieczeństwa) i zaangażować się z nią w rzeczywisty dialog (…) na temat zasad bezpieczeństwa europejskiego. (…) Rosja powinna jednak zaniechać demonstrowania siły, agresywnej retoryki i wrogich działań skierowanych przeciwko sojusznikom i innym państwom. Rosja powinna wycofać swoje wojska z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, gdzie są one rozlokowane bez zgody tych państw” – oświadczył sekretarz generalny Sojuszu.

„Rosja ucięła kontakty dyplomatyczne z NATO, co utrudnia dialog. Powinniśmy przywrócić biura swoich przedstawicieli w Moskwie i Brukseli. Powinniśmy też w pełni wykorzystywać istniejące kanały komunikacji między strukturami wojskowymi, by promować transparentność i zmniejszać ryzyko” – dodał Stoltenberg.

Poinformował również, że trwa koncentracja rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy i wokół tego państwa.

„Dotychczas rozmieszczonych zostało ponad 100 tys. żołnierzy i nadciągają kolejni. Znaczne siły są rozlokowane na terytorium Białorusi. Ponownie wzywamy Rosję do natychmiastowej deeskalacji sytuacji” – zaapelował Stoltenberg, podkreślając, że „NATO głęboko wierzy, że napięcia i spory powinny być rozwiązywane w drodze dialogu i dyplomacji, a nie przy pomocy siły, czy groźby użycia siły”.

Pytany przez jednego z dziennikarzy, czy dziś jesteśmy bliżej wojny, niż dwa tygodnie temu, Stoltenberg odparł: „Nie widać oznak deeskalacji. (…) Widzieliśmy w przeszłości, w przypadku Krymu, że ćwiczenia (wojskowe) są pretekstem do przeprowadzenia ataku”. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego wskazał w tym kontekście na rosyjskie wojska gromadzące się przy granicy białorusko-ukraińskiej.

Artur Ciechanowicz (PAP)

REKLAMA

2109293089 views

REKLAMA

2109293321 views

REKLAMA

REKLAMA

2111089712 views

REKLAMA

2109293462 views

REKLAMA

2109293561 views

REKLAMA

2109293669 views