REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoNATO omówiło plany zmniejszenia obecności żołnierzy USA w Niemczech

NATO omówiło plany zmniejszenia obecności żołnierzy USA w Niemczech

-

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiali w środę o planach zredukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zastrzegł jednak, że jest to kwestia bilateralna miedzy Berlinem i Waszyngtonem.

„Podczas naszego dzisiejszego spotkania ministerialnego dyskutowaliśmy sprawę obecności amerykańskiej w Europie. Sekretarz (obrony USA Mark) Esper i kilku innych przedstawicieli krajów Sojuszu dotknęli tej kwestii” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stolteberg.

Jak zaznaczył, dyskusja była dobra, a Esper bardzo jasno powiedział, że USA cały czas pozostają zaangażowane w bezpieczeństwo europejskie. Sekretarz generalny zwrócił uwagę, że obecność wojskowa amerykańskich żołnierzy na Starym Kontynencie ma znaczenie dla całego Sojuszu.

REKLAMA

„Obecność USA w Niemczech to oczywiście kwestia bilateralna tych dwóch krajów, ale jednocześnie jest ona ważna dla wszystkich krajów NATO. Dlatego dyskutowaliśmy o tym dziś na spotkaniu ministerialnym” – zaznaczył Norweg.

Powtórzył, że nie ma na razie ostatecznej decyzji w sprawie tego, jak i kiedy Waszyngton wdroży swoją decyzję. Z poniedziałkowej wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa wynika, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys.

Stoltenbeg zauważył, że obecność USA w Europie nie ogranicza się do Niemiec, choć w kraju tym historycznie, jak również dzisiaj jest ona znaczna. „W ostatnich latach widzieliśmy tak naprawdę zwiększenie obecności USA w Europie, w tym w krajach bałtyckich, Polsce i w regionie Morza Czarnego” – zaznaczył.

Przypomniał, że obecność amerykańska zmieniała się na przestrzeni lat wraz ze zmianą wyzwań dla bezpieczeństwa. „Jednym z krajów, gdzie obserwowaliśmy zwiększenie obecności USA, jest Polska. Stany Zjednoczone kierują grupą bojową w Polsce” – zauważył Stoltenberg.

Z jego relacji wynika, że Esper podczas posiedzenia zapewnił, że USA będą konsultować się z NATO co do dalszych kroków w sprawie obecności swoich żołnierzy w Europie.

Eksperci zauważają, że plany wycofania 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy z baz w Niemczech było zaskoczeniem dla sojuszników USA w Europie, w tym krajów NATO. Sam Stoltenberg mówił, że rozmawiał o tym z Trumpem w minionym tygodniu. Było to już po przeciekach, jakie powiały się w tej sprawie w prasie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

REKLAMA

2109345257 views

REKLAMA

2109345489 views

REKLAMA

REKLAMA

2111141880 views

REKLAMA

2109345630 views

REKLAMA

2109345729 views

REKLAMA

2109345837 views