REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat MSZ: Urząd konsularny RP w Montrealu będzie Konsulatem Generalnym

MSZ: Urząd konsularny RP w Montrealu będzie Konsulatem Generalnym

-

fot.Jared Grove/Wikipedia
fot.Jared Grove/Wikipedia

Szef MSZ Witold Waszczykowski podjął decyzję o utrzymaniu działalności urzędu konsularnego RP w Montrealu i sukcesywnym rozszerzeniu jego działalności, a także podniesieniu rangi tej placówki do rangi Konsulatu Generalnego – poinformował w poniedziałek resort.

REKLAMA

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż kierując się troską o jak najlepsze reprezentowanie interesów Polski w Quebeku oraz efektywne wspieranie polskiej społeczności w tej prowincji minister Witold Waszczykowski podjął decyzję o utrzymaniu działalności urzędu konsularnego RP w Montrealu i sukcesywnym rozszerzeniu jego działalności, a także podniesieniu rangi tej placówki do rangi Konsulatu Generalnego” – czytamy w komunikacie ministerstwa przekazanym w poniedziałek PAP.

Jak podkreślono Konsulat będzie działać w dotychczasowej siedzibie.

W komunikacie zauważono, że decyzja Ministerstwa Rozwoju o przeniesieniu biura ds. promocji gospodarczej z Montrealu do Toronto wzbudziła zaniepokojenie wśród Polonii i spowodowała liczne wystąpienia do różnych instytucji w Polsce w tej sprawie.

Podkreślono, że minister Waszczykowski w liście skierowanym do Polonii w Kanadzie wschodniej napisał, że „proces reorganizacji Konsulatu RP w Montrealu wymaga czasu”. “Stąd prosiłbym Państwa o zrozumienie dla stopniowego rozszerzania zakresu działalności tej placówki” – dodał.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także przekonanie, iż placówka będzie w przyszłości “stanowić ważny ośrodek polskiej obecności w mieście i prowincji, a także – jak to miało miejsce przez kilkadziesiąt lat – podmiot współpracujący blisko z naszymi Rodakami mieszkającymi w Kanadzie wschodniej”.

W liście szef MSZ zapewnił jednocześnie, że „rząd RP niezmiennie widzi potrzebę utrzymywania aktywnego kontaktu z Polakami i osobami polskiego pochodzenia na świecie, w tym także w Kanadzie i Quebeku”.

“Przekazując tę informację przed kolejnymi obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą, jak również w okresie obchodów 75-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą, 150-lecia utworzenia Konfederacji Kanadyjskiej oraz 375-lecia założenia miasta Montreal, pragnę złożyć Państwu życzenia wszelkiej pomyślności i podziękować za utrzymywanie więzi z Polską i polską kulturą” – napisał minister Waszczykowski. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks