REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat MSZ: Ławrow i Kerry rozmawiali o wycofaniu bojowników z Aleppo

MSZ: Ławrow i Kerry rozmawiali o wycofaniu bojowników z Aleppo

-

John Kerry i Siergiej Ławrow fot. Martial Trezzini
John Kerry i Siergiej Ławrow fot. Martial Trezzini/ EPA

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, uzgodnili w czasie rozmowy telefonicznej w czwartek, że w najbliższym czasie eksperci omówią kwestię wycofania bojowników z syryjskiego miasta Aleppo – poinformował rosyjski MSZ.

REKLAMA

Jak podał resort, dyplomaci “kontynuowali rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Syrii, w tym sposobów normalizacji sytuacji we wschodnich dzielnicach Aleppo”. “W związku z deklarowaną gotowością strony amerykańskiej do wsparcia wyprowadzenia bojowników z miasta w najbliższym czasie omówione zostaną na szczeblu ekspertów praktyczne szczegóły tego procesu” – głosi oświadczenie MSZ.

W innym komunikacie podano, że rosyjscy i amerykańscy eksperci mają się spotkać w sobotę w Genewie.

Wcześniej informowano, że obaj politycy spotkali się dwa razy w Hamburgu, przy okazji posiedzenia rady ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), ale ich rozmowy o Aleppo nie przyniosły żadnych postępów.

Rosyjskie agencje przekazały także słowa Ławrowa, że syryjska armia wstrzymała operacje bojowe w tym syryjskim mieście, aby umożliwić ewakuację cywilów. “Mogę powiedzieć, że w czwartek intensywne działania syryjskiej armii we wschodnim Aleppo zostały przerwane, ponieważ trwa kolejna i największa dotychczas operacja w celu ewakuacji cywilów” – powiedział rosyjski minister przy okazji posiedzenia OBWE.

Siły lojalne wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada przejęły w ciągu 10 minionych dni kontrolę nad większością wschodniego Aleppo, opanowanego dotychczas przez rebeliantów, ale większość tamtejszych cywilów, których liczbę szacowano na ok. 250 tys., i ok. 8 tys. bojowników zapewne nadal jest tam oblężonych.

Kierujący grupą roboczą ONZ ds. pomocy humanitarnej Jan Egeland powiedział w czwartek w Genewie, że “bardzo wielu ludzi jest zgromadzonych na pozostałym obszarze, który może stanowić tylko ok. 25 proc. tego, co było na początku listopada”. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks