REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Mrozy i śnieg przyniosły w Europie chaos na ulicach, smog, lawiny

Mrozy i śnieg przyniosły w Europie chaos na ulicach, smog, lawiny

-

Niskie temperatury i opady śniegu nawiedziły większą część Europy. Mrozy spowodowały oblodzenie wielu dróg, Stambuł pokrył się śniegiem, atak zimy nie ominął też Bałkanów. W Czechach słupki rtęci spadły w nocy poniżej 20 st. C, a w Niemczech śnieg spowodował wypadki samochodowe.

W Szwajcarii narciarz, który został porwany przez lawinę w weekend, zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń – podały w poniedziałek władze. Ostrzegały one przed kilkoma dniami o nadchodzących silnych opadach śniegu.

REKLAMA

2147483647 clicks

Narciarz i jego dwaj towarzysze zostali zasypani w niedzielę przez lawinę podczas jazdy na nartach na oznakowanych trasach w rejonie Gstaad. Jedna osoba wydostała się spod śniegu, a następnie wyciągnęła drugą osobę; trzeciego mężczyznę znalazły przybyłe później zaalarmowane ekipy ratownicze.

W Czechach odnotowano najchłodniejszą noc tej zimy; temperatura spadła poniżej minus 20 st. C. Najzimniej – minus 27 st. C – było w górskiej wiosce Orlicke Zahorzi na granicy z Polską. Według Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego mroźna pogoda ustąpi silnym opadom śniegu w północno-wschodnich Czechach.

Typowo zimową pogodę zanotowano na Bałkanach. W Serbii wystąpiły programy z dostawami energii, śnieg padał też na chorwackich wyspach na Adriatyku.

We wschodniej Albanii temperatury spadły do minus 13 st. C. Ostry mróz doprowadził do zamarznięcia rur wodociągowych i spowodował niebezpieczne warunki jazdy. Oblodzone drogi w mieście Pogradec uniemożliwiły strażakom dotarcie na czas do pożaru domu, w wyniku którego w poniedziałek wcześnie rano zginął mężczyzna.

W Stambule z powodu opadów śniegu wstrzymano ruch drogowy; samochody zatrzymywały się lub wpadały w poślizg na ulicach.

W Niemczech świeży śnieg, śliskie drogi i zwalone drzewa doprowadziły do kilku wypadków samochodowych w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek – podała agencja dpa.

Agencja AP zauważa też, że w niektórych regionach Polski zanotowano minus 28 stopni Celsjusza i że były to temperatury najniższe od 11 lat. Wiele pociągów miało w poniedziałek opóźnienie z powodu usterek sieci trakcyjnej, a wraz z zimnem nastąpił gwałtowny wzrost poziomu smogu w Warszawie i innych częściach kraju – pisze AP.

Również na północy Europy odnotowano opady śniegu i ujemne temperatury. Norweski Instytut Meteorologiczny opublikował w poniedziałek na Twitterze wiadomość z przymrużeniem oka: “Zachęcamy wszystkich miłośników robienia na drutach i wysyłania wełnianych ubrań swoim przyjaciołom na północy”.

W Danii policja interweniowała w niedzielę w przypadku 17 osób kąpiących się nago w lodzie w jeziorze w pobliżu Roskilde, 40 kilometrów na zachód od Kopenhagi. Wszyscy, w wieku od 26 do 51 lat, zostali wstępnie oskarżeni o złamanie obostrzeń pandemicznych ograniczających liczbę zgromadzeń do pięciu osób. Policja oświadczyła, że ci, którzy popełnili przestępstwo po raz pierwszy, otrzymają grzywnę, która wynosi 2500 koron (405 dolarów). (PAP)

REKLAMA

2131905847 views

REKLAMA

REKLAMA

2131905862 views

REKLAMA

REKLAMA

2133702182 views

REKLAMA

2131905872 views

REKLAMA

2131905875 views

REKLAMA

2131905879 views