REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Merkel i Macron rozmawiali telefonicznie z Bidenem

Merkel i Macron rozmawiali telefonicznie z Bidenem

-

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali we wtorek telefonicznie z prezydentem-elektem USA Joe Bidenem. W rozmowie z Merkel podkreślono wagę sojuszu transatlantyckiego, a z Macronem – sprawy klimatu.

We wtorek Biden rozmawiał także z premierami Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanady, Borisem Johnsonem, Michealem Martinem i Justinem Trudeau.

REKLAMA

2147483647 clicks

Merkel pogratulowała Bidenowi i kandydatce na urząd wiceprezydenta USA Kamali Harris zwycięstwa w wyborach i wyraziła nadzieję na bliską i pełną zaufania współpracę w przyszłości – przekazał w oświadczeniu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

“Kanclerz i prezydent-elekt zgodzili się, że współpraca transatlantycka ma ogromne znacznie w obliczu wielu globalnych wyzwań” – dodano.

Prezydent Francji również pogratulował Bidenowi zwycięstwa i wezwał go do “wspólnego działania” w “stawianiu czoła obecnym wyzwaniom” – przekazał Pałac Elizejski. Macron zapewnił przyszłego 46. prezydenta USA, że jest gotowy do współpracy w walce ze skutkami zmiany klimatu, w sferze zdrowia oraz w walce z terroryzmem.

Według służb prasowych szefa brytyjskiego gabinetu, Johnson i Biden omówili bliskie i długotrwałe relacje między swoimi państwami oraz zadeklarowali współpracę przy wspólnych priorytetach, takich jak przeciwdziałanie zmianie klimatu i wyjście z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Irlandzki przywódca napisał później na Twitterze, że Biden podkreślił przywiązanie do swoich irlandzkich korzeni. Według służb prasowych rządu Irlandii, Biden potwierdził również swoje pełne wsparcie dla porozumienia pokojowego z 1998 r., kończącego konflikt w Irlandii Północnej i podkreślił znaczenie jego przestrzegania w kontekście Brexitu.(PAP)

REKLAMA

2131821348 views

REKLAMA

REKLAMA

2131821362 views

REKLAMA

REKLAMA

2133617682 views

REKLAMA

2131821372 views

REKLAMA

2131821375 views

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131821379 views