REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatMacron w rozmowie z Putinem bronił decyzji o nalotach w Syrii

Macron w rozmowie z Putinem bronił decyzji o nalotach w Syrii

-

Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem bronił “zasadności” decyzji o przeprowadzeniu przez siły Paryża, Waszyngtonu i Londynu nalotów odwetowych w Syrii po ataku chemicznym.

Macron mówił o “zasadności operacji przeprowadzonej 14 kwietnia wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, wymierzonej w cele związane z bronią chemiczną syryjskiego reżimu, by respektowane było prawo międzynarodowe” – podano w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego.

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem francuski prezydent oznajmił, że interwencja w Syrii była uzasadniona, ponieważ “należało dołożyć wszelkich starań, by położyć kres syryjskiemu programowi chemicznemu i nadużyciom reżimu wymierzonym w ludność” syryjską.

Państwa zachodnie oskarżają reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, którego wspiera Moskwa, o przeprowadzenie 7 kwietnia w mieście Duma w sąsiadującym z Damaszkiem regionie Wielkiej Guty ataku chemicznego. W sobotę eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) pobrali próbki, które mają umożliwić wyjaśnienie, czy rzeczywiście doszło tam do ataku. Zostaną one zbadane w laboratorium OPCW w Rijswijk w Holandii.

Zdaniem strony rosyjskiej ataki państw zachodnich zaszkodziły syryjskiemu procesowi pokojowemu.

W poniedziałkowej rozmowie z Putinem Macron miał wyrazić wolę włączenia Rosji w wysiłki dyplomatyczne, które miałyby “rozpocząć wiarygodny proces polityczny” oraz służyć “zwiększeniu działań humanitarnych” w Syrii.

Agencja AP zaznacza, że była to pierwsza rozmowa telefoniczna obu przywódców po nalotach w Syrii.

Na 24-25 maja zaplanowana jest wizyta Macrona w Moskwie. (PAP)

Na zdjęciu: Emmanuel Macron
fot.PATRICK SEEGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2116444171 views

REKLAMA

REKLAMA

2116444378 views

REKLAMA

2118240754 views

REKLAMA

2116444495 views

REKLAMA

2116444582 views

REKLAMA

2116444676 views