REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoŁukaszenka: nigdy nie będziemy się godzić z wywieszaniem w Grodnie polskich flag

Łukaszenka: nigdy nie będziemy się godzić z wywieszaniem w Grodnie polskich flag

-

Białoruś nigdy nie będzie się godzić z tym, że w Grodnie wywieszane są polskie flagi – oświadczył białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka, cytowany w czwartek przez agencję BiełTA. Oskarżył też Polskę, Czechy, Litwę i Ukrainę o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Białorusi.

Agencja BiełTA napisała, że prezydent wypowiedział się na temat sytuacji na Białorusi i “zagranicznej ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju” podczas mianowania nowych przewodniczących lokalnych organów władzy wykonawczej w kilku rejonach obwodu homelskiego. Szef państwa oznajmił też, że nie uważa sytuacji w kraju za trudną.

REKLAMA

Łukaszenka powiedział, że na sytuację na Białorusi w znacznej mierze wpływa zagraniczna ingerencja w wewnętrzne sprawy kraju i kierowanie protestami z zagranicy – napisała BiełTA. “Dzieje się to z Polski, Czech, Litwy i Ukrainy, co nas najbardziej niepokoi” – wskazał białoruski prezydent. “Reagujemy na wszelkie negatywne ruchy pod adresem Białorusi. Najważniejsze jest dla nas, by nie dopuścić do rozniecenia w Mińsku jakiegoś pożaru. Bo tak zawsze bywa: zaczyna się ze stolicy i przechodzi na cały kraj” – podkreślił.

Według Łukaszenki Białoruś znalazła się sam na sam z agresją z zewnątrz; podziękował rosyjskiej stronie za wsparcie, bo w kraju byłoby teraz niełatwo – relacjonuje BiełTA. “Kraj pracuje, chociaż wielu by chciało (szczególnie nasi sąsiedzi), żebyśmy upadli” – dodał prezydent.

Łukaszenka odniósł się do Litwy, której władze, jak ocenił, często krytykują Białoruś. “Już powiedziałem: mieliście około czterech milionów ludzi albo nawet więcej w czasach radzieckich. Dlaczego w takim rozwiniętym, zreformowanym kraju jak Litwa nie zostali ludzie? Według mnie jest tam mnóstwo problemów, które trzeba rozwiązywać. I nie trzeba zajmować się problemami sąsiadów, którzy cię dobrze traktowali i jeszcze w pewnym stopniu karmili i karmią, pracując w portach i tak dalej” – powiedział.

Mówił też o polsko-białoruskich stosunkach – podała BiełTA. “Widzą, że u nas na Białorusi żyją Polacy. Ale to nasi białoruscy Polacy. Żyliśmy z nimi w pokoju i zgodzie ćwierć wieku za władzy Łukaszenki i nigdy nie było problemów. Ale oczywiście nigdy nie będziemy się godzić z tym, że w Grodnie wywieszane są polskie flagi na balkonach i już otwarcie mówi się: przy rozpadzie Białorusi grodzieński obwód odejdzie do Polski. Nigdzie on nie odejdzie. Nikt nie pozwoli rozwalić Białorusi i mamy w tym celu wystarczająco metod i środków” – oznajmił Łukaszenka.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

REKLAMA

2127214308 views

REKLAMA

REKLAMA

2127214325 views

REKLAMA

REKLAMA

2129010645 views

REKLAMA

2127214335 views

REKLAMA

2127214339 views

REKLAMA

2127214343 views